BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ’NDE YÜKSELME DÖNEMİ

 
Osmanlı’nın 400 yılına devletin idare merkezi olarak tanıklık eden ve 1924’ten bu yana kapılarını kültürümüzün önemli bir bölümünü nesillere aktarmak için açan Topkapı Sarayı Müzesi’nde çok önemli bir gelişmeye daha Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla imza atıldı.
 
Topkapı Sarayı’nda 2008 yılında Ehl-i Beyt Sergisi olarak açılan bölümün devamlı teşhir salonu olmasına karar verildi.
 
Topkapı Sarayı Has Oda Dairesi içerisinde Kutsal Emanetler Bölümü dışında ayrıca Silahtar Hazinesi Bölümünde de Ehl-i Beyt teşhir salonu açıldı.
 
Kutsal Emanetlerin devamı niteliğinde açılan yeni bölümde; Hz. Ali’nin kılıcı, Hz. Fatıma’nın hırkası, sanduka örtüsü, sandığı, seccadesi, Hz. Hüseyin’in cüppesi, Kutsal Kerbela toprağı, Medine-i Münevvere toprağı, Hz. Peygamber’in sakal-ı şerifleri teşhir edilmekte.
 
Ziyarete açık olan bu bölümdeki eserler zaman zaman dinlendirilme amacıyla değiştiriliyor.
 
Anımsanacağı gibi Bakan Ömer Çelik, büyük önem verdiği Topkapı Sarayı’nda göreve gelmesinin hemen ardından çalışmalar başlatmış, aslına uygun bir konsepte kavuşturulan Saray’ın özgün yapısı korunurken Osmanlı dönemi gelenekleri de günümüze taşınmıştı.
 
Ayrıca Müzede yer alan kutsal emanetlerin tamamı Sultan Reşat döneminden 100 yıl sonra yeniden temizlenerek restore edildi.
 
Topkapı Sarayı’nın orijinal yapısına uygun gerçekleştirilen çalışmalarla müzenin her bölümünde, ait olduğu dönemin ruhu yeniden can buluyor.
 
 
YENİLİKLER TOPKAPI SARAYI ZİYARETÇİ SAYISINA OLUMLU YANSIDI
 
Yeni uygulamaların ardından ilgi odağı olan Topkapı Sarayı Müzesi 2013 yılında 3 milyon 400 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Müze içinde bulunan ama ayrı bilet alınarak gezilen Harem bölümünü ise 1 milyon 30 bin 491 kişi gezdi.
 
2014 yılına da hızlı başladı Müze. Ocak ayında Topkapı’yı ziyaret eden kişi sayısı 227 bin 819. Geçen yılın aynı döneminde 184 bin 375 olan ziyaretçi sayısında yüzde 23.56 artış yaşandı.
 
Bu kültürel etkinlikler, Topkapı’nın Müze kimliğinin yanında Saray özelliğini anımsatırken tarihi mekâna karşı ilgiyi de artırdı.
 
Topkapı Sarayı’nı Müzekart uygulaması ile gezenlerin sayısı da bu yıl 500 binden fazla oldu. Genel toplamda 635 bin kişi Müzekart kullanarak ziyaret yaptı.
 
KUTSAL TOPRAKLARI GEZEN ALEVİ DEDELERİNİN SON DURAĞI EHLİ BEYT SERGİSİ OLACAK
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in himayesinde 120 Alevi dedesi ve Bektaşi babası 12 gün boyunca Kerbela, Necef, Medine ve Mekke ziyareti gerçekleştirdi.
 
Kutsal topraklara ziyarette bulunan dedelere Bakan Ömer Çelik'ten anlamlı bir jest daha geldi.
 
Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları manevi iklimin ardından Topkapı Sarayı'nda bulunan Ehli Beyt Sergisi'ni de ücretsiz ziyaret edecek.
 
Ayrıca Saray'da ağırlanacak dedelere Topkapı'ya has saray şerbeti ve gaziler helvası ikram edilecek.
 
Bilindiği gibi bu sene Saray'da kutsal Muharrem ayında mersiye okutulmuş ve aşure ikramı yapılmıştı...
 
(24.02.2013)
 
  • Hz. Ali'nin Kılıcı
  • Hz. Fatımanın Hırkası
  • Hz. Fatıma'nın Sandığı
  • Hz. Fatıma'nın Sanduka Örtüsü
  • Hz. Hüseyin'in Cübbesi
  • Kerbela Toprağı
  • Medine-i MünevvereToprağı 1