BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK KAHVESİNİN HATIRI ARTIK 40 YIL DEĞİL BİR ÖMÜR

Türk Kahvesi ve Geleneği, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk Kahvesi ve Geleneği adaylık dosyası Mart 2013’te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’na (UNESCO) ulaştırıldı ve bugün kabul edildi.
 
Bakü’de gerçekleştirilen ve 103 ülkeden yaklaşık 800 delegenin katıldığı Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler Arası Komitenin 8. Toplantısı'nda İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine aday gösterilen 31 dosya incelendi. Türk Kahvesi ve Geleneği adaylık dosyası bu sabah oturumunda kabul edildi. Artık UNESCO tarafından Türk kahvesi kültürünün etrafında şekillenen gelenek ve toplumsal uygulamaların korunmasına yönelik ciddi adımlar atılacak.
 
Türk Kahvesi Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi'ndeki on birinci kayıtlı mirası olarak yerini almış oldu. Şimdi sırada “Bahar Kutlaması: Hıdrellez/St. George Günü (ortak dosya)” ve “Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı” var.
 
 
İNSANLIĞIN SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASININ TEMSİLİ LİSTESİNE DAHİL EDİLEN UNSURLARIMIZ:
 
Meddahlık (2003);  Mevlevi Sema Törenleri (2005); Aşıklık Geleneği, Karagöz ve Nevruz (ortak dosya) (2009); Geleneksel Sohbet Toplantıları, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali ve Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah (2010), Tören Keşkeği Geleneği (2011), Mesir Macunu Festivali (2012), Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği (2013), Bahar Kutlaması: Hıdrellez/St. George Günü (ortak dosya) ve Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014 Aday Unsurlarımız).
 
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK, BU BAŞARIYI SOSYAL MEDYA’DA ATTIĞI TWEETLERLE DUYURDU:
 
“UNESCO'nun 8. Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler Arası Komite Toplantısı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılıyor.
 
Mart ayında Bakanlığımız tarafından Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği hakkında başvuruda bulunuldu.
 
Türk kahvesinin "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"ne alınması önerimiz Bakü'deki toplantıda kabul edildi.
 
Böylece Temsili Listeye Türkiye adına kaydedilen unsur sayısı 11 oldu.
 
Kendine özgü pişirme tekniği ve sunumuyla eşsiz bir tada sahip olan Türk kahvesi,  geleneksel sohbet toplantıları ve yemek kültürüne olan etkisiyle günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.
 
Tarih boyunca, kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşan ve somut olmayan kültürel mirasımıza ilişkin pek çok öğeyi içinde barındıran “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği'nin” Temsili Listeye kaydedilmesi son derece önemli ve sevindirici bir gelişmedir.”
 
SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI SÖZLEŞMESİ VE TÜRKİYE
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Ekim 2003 tarihinde Paris’te düzenlenen 32. Genel Konferansı’nda, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ni kabul etti. 155 ülkenin taraf olduğu sözleşmeye Türkiye Mart 2006 tarihinde resmen taraf oldu.
 
Somut olmayan kültürel mirası daha gözle görülür kılmak, önemi konusunda bilinçlenmeyi sağlamak ve kültürel çeşitliliğe saygı içinde diyalogu desteklemek için, Taraf Devletlerin teklifi üzerine, insanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili bir listesi hazırlanıyor, güncelleniyor ve yayımlanıyor.
 
Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) UNESCO tarafından; toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar biçiminde tanımlanıyor.
 
Temsili Listeye Kasım 2013 tarihi itibariyle 257 unsur kayıtlı.
 
(05.12.2013)