BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ÇELİK, KAYA VE GÜNEY’İN MEZARLARINA VATAN TOPRAĞI SERPTİ

EXPO 2020 karar oylaması için Paris’te bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarlarını ziyaret etti.
 
Père-Lachaise Mezarlığı’na giderek Kaya ve Güney’in mezarları başında dua eden Bakan Çelik, karanfil bıraktığı mezarlarına vatan toprağı serpti.
 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, ziyaretin Türkiye’de devam eden çözüm sürecine katkı sağlayıp sağlamayacağının sorulması üzerine, ziyaretinin çözüm süreciyle ilgili olmadığını vurguladı. Çözüm süreci ve diğer süreçlerin işin doğası gereği büyük bir kararlılıkla yürütüldüğünün altını çizen Bakan Çelik, “Türkiye’deki demokratikleşme adımları, hiçbir kesim, hiçbir kimlik için, hiçbir sorunun özel olarak çözümüne yönelik olarak atılmıyor. Türkiye’nin genel demokratikleşme standartlarının yükseltilmesine yönelik atılıyor” dedi.
 
 
UMARIM HİÇ KİMSE KİMLİĞİNDEN, FİKİRLERİNDEN VE DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI ÜLKESİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALMAZ 
 
 “Kendi ülkesinden uzaklarda, buraya zorunlu sebeplerle gelmiş Ahmet Kaya’nın ve Yılmaz Güney’in mezarını ziyaret ettik.
Bu ziyaretlerle hem kendi vazifemizi yerine getirmiş oluyoruz hem de ülkemizden geçmiş yıllarda çeşitli baskılar ve zulüm neticesinde ayrılmak zorunda kalmış, baskılardan kaçarak ülkesinin dışında yaşamak zorunda kalmış ve hayatını kaybetmiş tüm insanlarımıza buradan bir kere daha mesaj vermiş oluyoruz.
Herkes özgürce istediği gibi kendi ülkesinde yaşayabilsin. Mezarların burada bulanması bile Türkiye’nin geçmişte yaşadığı sıkıntılı zamanların bir sembolü.
Türkiye’ye değer katmış sanatçılar ve fikir adamlarının baskılar yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Türkiye artık o dönemleri geride bıraktı. Türkiye artık önüne özgüvenle bakıyor. Kimliklerin, düşüncelerin, fikirlerin, her türlü duruşun özgür olduğu bir ülke inşa ediyoruz.
Umarım bundan sonra hiç kimse kendi ülkesinde kendisini diaspora olarak hissetmez. Her kimlik, her düşünce sahibi kendini diaspora gibi hissetmediği gibi eşit ev sahibi, eşit yurttaş olarak hisseder.”
 
ÜLKENİZ SİZİ ÖZLÜYOR VE SİZE SAHİP ÇIKIYOR
 
“Vatan toprağı getirdik mezarlarına, özlemişlerdir diye. Çünkü insanın kendi ülkesinden uzakta yaşaması, çok büyük bir acı. Türkiye’den de şöyle bir mesaj verelim istedik. ‘Ülkeniz sizi özlüyor ve size sahip çıkıyor’. Karanfili de bayrağımızın renginin sembolü olarak bıraktık. Ülkemizden toprak getirerek, Türkiye ile bir kez daha buluşmalarını temin ettik.”
 
(28.11.2013)
 
  • MEZAR ZIYARET (1)
  • MEZAR ZIYARET (2)
  • MEZAR ZIYARET (3)
  • MEZAR ZIYARET (5)
  • MEZAR ZIYARET (6)
  • MEZAR ZIYARET (7)