BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

DAHA SAĞLIKLI BİR DÜNYA İÇİN İLK ADIMI İZMİR’DE ATALIM

HERKESE SESLENİYORUZ:
GELİN DAHA SAĞLIKLI BİR DÜNYA İÇİN İLK ADIMI İZMİR’DE ATALIM
 
Bakan Çelik, Güçlü Ekonomisi, Küresel Saygınlığı, Kültürel ve İnsani Diplomasisi ve Güçlü Temasıyla EXPO 2020 İçin En Uygun ve En Güçlü Adayın Türkiye Olduğunu bildirdi.
 
Paris'te, EXPO 2020 için Uluslararası Sergiler Bürosu'nda (BIE) karar oylaması öncesi BIE delegelerine resepsiyon verildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik resepsiyonda yaptığı konuşmada, EXPO 2020'ye ev sahipliği yaparak her dinden her milletten insana fayda sağlamak istediklerini, çünkü dünyadaki her ülkenin, insanlığın ortak faydası için elinden geleni yapması gerektiğine inandıklarını bildirdi.
 
Türkiye'nin hasta hakları ve sağlık konusunda köklü bir geçmişe sahip, İzmir'in de EXPO 2020'ye ev sahipliği yapacak donanımda olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, İzmir'in EXPO 2020 için hazırladığı "Herkes için Sağlık" temasına sonuna kadar inandıklarına dikkati çekti.
 

HER DİNDEN HER IRKTAN VE HER KÜLTÜRDEN İNSANA FAYDA SAĞLAYACAK BİR HİZMETTE BULUNMAK İSTİYORUZ
 
“İzmir'imizin EXPO 2020 adaylığı için buradayız. Siyasete atıldığımız günden bugüne pek çok ülkeyi ziyaret ettik. Fakir ülkelerde hasta ve aç çocukları, bakıma muhtaç insanları gördük. Gelişmiş ülkelerde, sokakta obez gençleri, yeni virüslere karşı yüzünde maskeyle gezenleri gördük. Biz Türkiye olarak her yerde bu gerçekler karşısında zenginliğimizin beşeri sermaye olduğunu, bunun ise çocuklar ve büyüklerden ibaret olduğunu ifade ettik. Beşeri sermayenin en önemli unsuru sağlıklı bireylerdir.
 
İlk EXPO olan Londra’dan beri bu organizasyona katılıyoruz. Biz de EXPO’ya ev sahipliği yapmak, her dinden her ırktan ve her kültürden insana fayda sağlayacak bir hizmette bulunmak istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki dünyadaki her ülke elindeki imkânlar ölçüsünde insanlığın ortak faydası için elinden geleni yapmalıdır.”
 
BUGÜNÜN TÜRKİYE’Sİ EXPO 2020 İÇİN EN UYGUN VE EN GÜÇLÜ ADAYDIR
 
“Hepinizin de yakından bildiği gibi ülkem son yıllarda ekonomiden dış politikaya, ulaşımdan iletişime kadar pek çok konuda büyük mesafeler kat etmiştir. Yıllardır dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahipleri ülkelere ve toplumlara destek veren Türkiye şimdi EXPO ile küresel sorumluluklarına bir yenisini eklemek istemektedir. Bugünün Türkiye'si güçlü ekonomisi, küresel saygınlığı, kültürel ve insani diplomasisi ve elbette güçlü temasıyla EXPO 2020 için en uygun ve en güçlü adaydır.
 
İzmir yerel ve evrensel değerleri bir potada eritebilen bir Akdeniz şehridir. İzmir aynı zamanda zengin tarihi ve kültürel mirasıyla günümüz toplumlarının üzerinde titizlikle durduğu uyum, hoşgörü, saygı gibi kavramları kendi yoğunluğu ve sentezini getirebilmiş sayılı dünya kentlerinden biridir.
 
Biz İzmir’i dünyanın dört bir yanından gelen insanların şifa bulacağı modern bir sağlık merkezi haline getirmek amacıyla yola çıktık. Adaylık süresince de İzmir’e hükümet olarak büyük yatırımlar yaptık. Hükümetimiz tarafından benimsenen İzmir’in EXPO ev sahipliği tüm Bakanlıklarımız tarafında da yakın takip edilen ve özel durum atfedilen bir adaylıktır.
 
HERKESE SESLENİYORUZ: GELİN DAHA SAĞLIKLI BİR DÜNYA İÇİN İLK ADIMI İZMİR’DE ATALIM
 
Halkımız hasta hakları konusunda üst düzey hassasiyet gösteren bir geleneğe sahiptir. Tarihimizde şifahane adlı hastanelerde çiçek bahçeleri oluşturulur, müzik dinletisi yapılır, özel beslenme programları uygulanır. Hastanelerde yatan hastalara ücretsiz hizmet verilmesinin yanı sıra cep harçlığı ve yol parası da verilirdi. Bu anlamda hasta hakları bizim yüzyıllardır son derece aşina olduğumuz bir konudur.
 
Temamız olan herkes için sağlığa yürekten inanıyoruz. Dünyanın belki de en büyük sorunu olan sağlık için hemen harekete geçilmesi fikrini sonuna kadar destekliyoruz. Bu sorun sadece insan hayatını değil, ekonomileri, üretimi ve dünya barışını da tehdit etmektedir.
 
Herkese sesleniyoruz: Gelin daha sağlıklı bir dünya için ilk adımı İzmir’de atalım.

(27.11.2013)
 
  • 2
  • 3
  • 5
  • 1
  • 4