BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

UKRAYNALI KALEMLER İSTANBUL’U YAZACAK

Ukraynalı gazeteciler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in göreve gelmesinden bu yana ikinci kez gelip-gezip Türkiye’yi yazacaklar. Bakanlığın organizasyonu ile Ukrayna Gazeteciler Birliğinden 12 basın mensubu bu ay Türkiye’ye geldi, ilk grup ise ülkemizi Mart ayında ziyaret etmişti.
 
Bakan Çelik, Eylül ayında Ukraynalı mevkidaşını Ankara’da ağırlamış ve bu ziyaret sırasında iki bakan ülkeleri arasındaki ilişkinin giderek daha da güçleneceğinin sinyallerini vermişti.
 
Ukrayna ve Türkiye Kültür Bakanlarının bu samimi diyaloğu kurumları arasındaki iletişimin gelişmesinde de etkili oldu.
 
Ukrayna’nın 9 şehrinden 12 basın mensubu 19 Kasım’da Türkiye’ye geldi. Basın mensupları İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını bu kez gazeteci gözüyle gezip ve Türk kültürünü ve coğrafyasını yakından tanıyarak halklarına aktaracaklar.
 
Basın mensuplarının görüp sözcüklere dökecekleri mekanlar arasında; Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultan Ahmet Cami, Sultan Ahmet Meydanı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, Askeri Müze, Kariye Müzesi, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Galata Köprüsü, Taksim, İstiklal Caddesi, Beyoğlu gibi İstanbul’un dünya çapında isim yapmış mekanları yer alıyor. Gazeteci konuklar 24 Kasım’da ülkelerine dönecekler.
 
Ukrayna’da okuryazar oranının hayli yüksek ve en küçük yerleşim birimlerinde bile halkın düzenli gazete okuru olması, Ukraynalı basın mensuplarının ziyaretinin önemini daha da artırıyor.
 
Ukrayna Kültür Bakanı Leonid Novohatko’nun Eylül ayındaki ziyareti sırasında Bakan Çelik “Bütün bir dış politikanın ve kamu diplomasisinin temelini kültürel ilişkiler oluşturuyor. Çünkü kültür aramızdaki ortak dil ve ortak iletişim unsuru” diyerek kültür köprüsünün önemine dikkat çekmiş ve 2014’te Ukrayna’da Türk Kültür Günleri'ninin yapılacağı müjdesini de vermişti.
 
Ukrayna Kültür Bakanı Novohatko da “Bugün sizinle yepyeni bir sayfa açıyoruz diyebiliriz. Aradan yüzyıllar geçtikten sonra bizim ilişkilerimizde ilk defa olarak Türkiye’de Ukrayna Kültür Günleri'ni, kültür şöleni programını sizinle gerçekleştirmiş oluyoruz” sözleriyle Bakan Çelik’e teşekkür etmişti.
(24.11.2013)