BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSPANYA’DAN TÜRKİYE’YE DEV TANITIM

İspanya devlet televizyonu TVE, Türkiye’nin insanlık tarihi açısından önemini vurgulamak üzere, geçmişten günümüze Anadolu’da yaşamış medeniyetler hakkında bir belgesel hazırlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in tanıtım çalışmaları kapsamında önem verdiği ağırlama faaliyetlerinin son misafiri bu belgesel ekibi oldu.
 
İstanbul, Ankara, Konya ve Şanlıurfa’nın tarihi mekânları ile arkeolojik kazı alanlarında gerçekleştirilen çekimler için İspanya’dan Türkiye’ye gelen sekiz kişilik ekip 1 hafta boyunca bakanlığın misafiri oldu.
 
İnsanlık tarihiyle ilgili olarak hazırlanan “En Busca del Futuro Perdido” (Kayıp Geleceğin Peşinde) isimli belgesel TVE’nin eğitim ve kültür seviyesi yüksek izleyici kitlesine yönelik yayın yapan, uluslararası festivallerde de birçok ödülü bulunan TVE2 kanalında yayınlanacak.
 
Avrupa ve Güney Amerika başta olmak üzere tüm dünyada izlenen televizyon  kanalının gerçekleştirdiği çekimlerle Türkiye’nin arkeolojik kazıları da dünyaya tanıtılacak.

 

İspanya devlet televizyonunun çekim yaptığı yerler arasında Çatalhöyük, Asıklıhöyük, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Göbeklitepe, Urfa Kalesi, Balıklıgöl, Nevali Corike antik yerleşim yeri (Gül Uşağı Köyü Kuzeybatısı), Harran geleneksel konik kubbeli evleri ile İstanbul’un tarihi mekânları yer alıyor.

TÜRKİYE’YE PAHA BİÇİLMEZ TANITIM
 
Bakanlığın desteği ile ağırlanan TVE ekibinin hazırladığı “Kayıp Geleceğin Peşinde” programı Türkiye için önemli bir tanıtım faaliyeti olarak değerlendiriliyor.

Çok geniş bir izleyici kitlesine sahip, reklam almayan İspanyol devlet televizyonu TVE2’de 2013-2014 yılı içerisinde farklı saat dilimlerinde defalarca yayınlanacak olan program “altın saatler”de (prime-time) yer alacak olup, dünyanın farklı televizyonlarında da programın yer alması bekleniyor.

(20.11.2013)
 
  • Topkapi Sarayi
  • Göbeklitepe Arkeolojik Alani (Sanliurfa)
  • Çatalhöyük