BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKANLIKTAN SOSYAL MEDYADA BAYRAM ARMAĞANI

Kültür ve Turizm Bakanlığı sosyal medyada takipçilerine, Piri Reis’in Dünya Haritası’ nın 500’üncü yıldönümü dolayısıyla Kurban Bayramı’nda Piri Reis Seti armağan etti.
 
Bakanlık, Facebook (https://www.facebook.com/KulturTurizmBak) sayfasında düzenlenen yarışmada 40 takipçiye, dünya haritası, yapboz, hikâye ve boyama kitabından oluşan "Piri Reis Seti" verdi.
 
 
Bayram’dan bir gün önce yapılan yarışmada Piri Reis ile ilgili iki soru soruldu. Sorulara doğru yanıt veren ilk 40 kişinin isimleri Bayram’ın ilk günü açıklandı. Kazanan katılımcılarla elektronik posta yoluyla iletişime geçildi. Armağanlar iki hafta içinde kargo ile Bakanlık tarafından sahiplerine gönderilecek.
 
UNESCO, Piri Reis’in Dünya Haritası’ nın 500’üncü yıldönümünü 2013 yılı kutlama ve anma programına almış ve bu çerçevede birçok etkinlik planlanmıştı. Bu etkinlikler, Bakan Ömer Çelik tarafından 25 Ekim’de açılacak Piri Reis ve Haritaları Sergisi ile başlayacak.
 
ROTA: PİRİ REİS SERGİSİ
 
Artık Piri Reis’in 500 yıl önce çizdiği ilk dünya haritası üzerinde bir yelkenli gibi ilerleyip kıtaların ve denizin o günkü konumlarında tarihe yolculuk yapılabilecek. Ve tarih-coğrafya tutkunları Piri Reis’in divitinin ucundan ceylan derisi üzerine düşen haritanın -interaktif projeksiyon uygulamasıyla- içinde gezme fırsatı bulacak.
 
UNESCO’nun 2013 yılı kutlama ve anma programına aldığı, Piri Reis’in Dünya Haritası’ nın 500’üncü yıldönümü kutlama programı çerçevesinde gerçekleştirilecek ilk etkinlik Piri Reis ve Haritaları Sergisi.
 
Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Deniz Müzesi’ndeki serginin açılışını 25 Ekim’de Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yapacak.
 
Piri Reis’in hayatını anlatan film gösterimlerinin de yapılacağı sergi beş bölümden oluşuyor. Haritalar bölümünde, Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye isimli kitabından seçilen haritalar, tavandan sarkan çelik halatlara bağlanarak sergilenecek ve arka yüzlerinde o yerin modern haritası yer alacak. Ziyaretçiler adeta bir harita ormanında dolaşacak.
 
Serginin en ilginç bölümünde ise Piri Reis’in çizdiği dünya haritası interaktif projeksiyon ile zemine yansıtılacak. Zemindeki harita üzerinde hem denizde hem de karada hayvanlar yer alacak, ayrıca denizde gemiler seyir halinde olacak. Ziyaretçiler, hayvanlar ve gemilerin hareket halinde olduğu harita üzerinde dolaşacaklar. Haritanın en keyifli yönü denizden yükselen ve basınca patlayarak bilgi kutusuna dönüşen hava kabarcıkları olacak.
 
Sergide ayrıca, bir bölümde Piri Reis'in kamarası aslına benzer eşyalarla kurulacak. Ziyaretçiler, Piri Reis'in balmumu heykelinin de bulunacağı kurgu kamarayı da gezebilecekler.
 
Piri Reis ve Haritaları Sergisi tam bir ay boyunca meraklılarını ağırlayacak.
 
(18.10.2013)
 
  • Bakanlıktan Sosyal Medyada Bayram Armağanı
  • Bakanlıktan Sosyal Medyada Bayram Armağanı
  • Piri Reis Yarışma Postu
 

Takip et: @KulturTurizmBak