BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


TÜRKİYE FRANKFURT KİTAP FUARI’NDA

“Dünya Edebiyatının Buluşma Noktasına Türkiye Zengin Bir Programla Katılıyor”
 
Son yıllarda uluslararası kitap fuarlarında başarılı programlara imza atan Türkiye, kültür ve sanatta izlediği dışa açılım politikasında emin adımlarla yürüyor. Son durak yarın açılacak 2013 Frankfurt Kitap Fuarı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinatörlüğü ve yayıncılık sektörünün iş birliğiyle oluşturulan Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyon Komitesi, Frankfurt için zengin içerikli bir etkinlik programı hazırladı.
 
352 METREKAREDE 3 BİN ESER
 
Dünya edebiyatının buluşma noktası olarak kabul edilen ve bu yıl 65’incisi düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı 9-13 Ekim tarihleri arasında yayıncılık endüstrisine ve kitap tutkunlarına kapılarını açıyor.
 
Türkiye fuarda, 48 metrekaresi çocuk kitapları bölümü olmak üzere toplam 352 metrekarelik bir alanda yer alacak. Türkiye ulusal stantlarında 200 civarında yayınevine ait 3 bine yakın kitap sergilenecek. Yayınevlerinin kendilerine ayrılan sergi ve görüşme ünitelerinde eserlerini tanıtarak telif görüşmeleri yapmaları planlanıyor.
 
Türkiye Ulusal Standı’nda TEDA da aktif olarak çalışmalarını sürdürecek. Projeye ayrılan alanda hem TEDA Çeviri ve Yayın Destek Programı kapsamında farklı dillerde basılmış birçok kitap sergilenecek hem de Türkiye’den eserleri kendi dillerinde yayımlamak isteyen birçok yabancı yayınevi ile profesyonel görüşmeler yapılacak.
 
Ulusal Komite tarafından hazırlanan program çerçevesinde fuar alanında paneller, söyleşiler ve bir geleneksel Türk mutfağı sunumundan oluşan beş etkinlik ile bir sergi gerçekleştirilecek.
 
BAKANLIK 10 TELİF AJANSINI DESTEKLİYOR
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, onur konuğu olduğumuz 2008’den bu yana Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan telif hakları ajanslarına destek veriyor. Bakanlığın bu yıl desteklediği ajans sayısı 10.
 
Fuara katılacak telif ajansları yeni bağlantılar kurarak Türk yazarları ile yayıncılarının dışa açılımlarına destek veriyor ve bu çalışmaların en büyük bileşenlerinden biri olan TEDA Çeviri Destek Programı’na katkı sağlıyorlar.
 
ULUSAL STANDIN BİR DİĞER TEMASI PİRİ REİS
 
Türkiye Ulusal Standı bu yıl ayrıca, “Piri Reis: Akdeniz’in Piri-500 Yılın Gizemi” isimli sergi ile Piri Reis’in konu edildiği bir panele ev sahipliği yapacak. Piri Reis’in Dünya Haritasının 500’üncü yıldönümü (1513), UNESCO tarafından 2013 yılı anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınmıştı.
 
Türkiye; kültürel ve sanatsal zenginliğini, gençlik edebiyatından çocuk çizerlere, Türk yayıncılık hayatını tanıtan çok sayıda kitap, broşür ve tanıtım malzemesi ile renklerini 2013 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na taşıyacak.
 
(08.10.2013)