BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ÇELİK’TEN TÜRKSOY’A TAM DESTEK

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TÜRKSOY’un 20’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle konuk ülke kültür bakanları ve heyet başkanları onuruna akşam yemeği verdi.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da iştirak ettiği yemeğe, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen ile çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı.

Türk dünyasının UNESCO’su olarak faaliyet gösteren TÜRKSOY’un bundan sonra sadece Türk dünyasına değil, bölgesel ve küresel barışa da katkısını arttırmaya devam edeceğini söyleyen Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti olarak politikalarımızın bundan sonra TÜRKSOY’a artan bir destekle devam edeceğini ifade ediyoruz” dedi.

Konuşmasında dilin ve kültürün önemine vurgu yapan Bakan Çelik, TÜRKSOY’un dilimizin ve kültürümüzün geliştirilmesi, gelecek nesillere aktarılması için kurulduğunu belirtti.

MİLLETİ MİLLET YAPAN DEĞERLERİN BAŞINDA DİL GELMEKTEDİR

Milleti millet yapan değerlerin başında dil gelmektedir. Türkçe sadece kültürümüzü, kimliğimizi ve geçmişimizi belirlemekle kalmayıp geleceğe yönelik ideallerimizi de şekillendirmektedir.

Türk dünyası kültürel birikimi, değerler sistemi hayata bakış açısı ve felsefesi itibariyle özgündür. Balkanlardan Kafkaslara kadar uzanan geniş bir coğrafyada bu dünya kendi içinde çeşitlilik arz etse de bir bütünlüğe sahiptir.

Bu kendine özgü varlığın gelenekler, görenekler, töreler dışında; edebiyat, sanat, mimari gibi alanlarda da sınırları aşan boyutları mevcuttur.

Türk dünyasının kapsadığı alan esasen Türklerle uzun yıllar birlikte yaşamış halkların bulunduğu coğrafyaları da kapsamaktadır. Bu nedenle tarih boyunca Türk dünyası Avrasya coğrafyasında Doğu-Batı ve Kuzey-Güney eksenlerinde siyasi, ticari, kültürel ve beşeri iletişim ve etkileşimin artırılmasında büyük rol oynamıştır.

Farklı coğrafyalarla işbirliği yapmamız büyük bir uygarlık dairesini ortaya çıkarmıştır. İşte TÜRKSOY bu büyük coğrafyadaki iş birliğinin ve ortak kültürümüzü küresel ölçeğe taşımanın adresi olarak kurulmuştur.

DEVLETİ TARİH SAYFALARINDA KALICI KILAN KÜLTÜRÜDÜR

Özellikle vurgulamak istediğim konu bu akşam itibariyle kültürün bir milleti ve devleti nasıl kalıcı hale getirdiğidir.

Bir devletin güçlü bir ekonomisi, güçlü bir siyasi sistemi, güçlü bir ordusu olabilir ama bunlar o devletin tarihte kalıcı olmasını sağlamaya yetmez. Geçmişte güçlü ekonomik yapıya, güçlü orduya, güçlü ve geniş bir yönetim ağına sahip olanlardan bugün artık yeryüzünde olmayan devletler vardır.

Ama bir milleti millet yapan kültür varsa tarih içerisindeki yürüyüşünde düşüşler ve çıkışlar yaşasa bile o kültür sayesinde tarihte kalıcı olabilir.

Bunun en çarpıcı örneği otuz-kırk yıllık bir hayata sahip olan Çağatay Devletidir. Çağatay Devleti aslında siyasi tarihte yaşadığı süre itibariyle dikkatimizi çekmeyecek kadar bir ayrıntı olabilirdi. Ama Ali Şir Nevai’nin eserlerini Çağatay Türkçesiyle vermesi, Çağatay Devleti’ni tarihte kalıcı kılmıştır.

Soğuk savaşın Türk dünyasını parçalamasından sonra, yeniden bu kültür sayesinde Türk dünyası ve Türk dünyasıyla akraba olarak yaşayan topluluklar, bu büyük kültür ve medeniyet dairesi içerisinde bir araya geliyorlar.

İşte TÜRKSOY, bütün bu uygarlık dairesi içerisinde dilimizin ve kültürümüzün geliştirilmesiyle gelecek nesillere aktarılması için kurulmuştur.

Bugün yapılan toplantıda, Türkmen Şair Mahdum Kul Farabi’nin doğumunun 290’ıncı yılı münasebetiyle 2014 yılının, TÜRKSOY üyesi ülkelerde Mahdum Kul Yılı olarak ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Aynı zamanda, Kırgız şair Toptogul Satılganov’un doğumunun 150’nci yılı münasebetiyle 2014 yılı kendisine ithaf edilmiştir.

Bakan Ömer Çelik’in konuşmasının ardından Türk dünyasına özgü yöresel gösteriler yapılarak, mini bir konser verildi.

 
(02.10.2013)
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü
  • TÜRKSOY’un 20’nci Kuruluş Yıldönümü