BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK -ARAP GÖNÜLBİRLİĞİ TURİZMLE GELİŞİYOR

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NDAN ORTADOĞU HAMLESİ

Türkiye’nin dünya turizm pazarındaki payını artırmak ve bölgede yaşanılan sıkıntıların en önemli sektörlerden turizmi etkilemesini önlemek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor.
 
Bakan Çelik’in Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya büyük bir coğrafyada bizzat temaslarda bulunmak ve imaj çalışmaları yaparak, sektör temsilcilerini muhataplarıyla buluşturmak üzere görevlendirdiği bürokratların son durağı Ortadoğu oldu.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organizasyonuyla Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen çalışma toplantısında Türkiye ve Suudi Arabistan'ın turizm firmaları bir araya geldi.
 
Türkiye’nin ortak kültür ve tarihi değerlere sahip olduğu Ortadoğu ülkeleri ile ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Türk-Arap buluşmaları kapsamındaki toplantıya Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Ortadoğu Direktörü Salih Özer, Türkiye'nin Riyad Büyükelçilik Müsteşarı Sadi Altınok ile Kültür ve Tanıtıma Müşaviri Hüseyin Es'in yanı sıra Türk Hava Yolları (THY) Riyad Müdürü Ersen Engin katıldı.

 
BURSA ARAP TURİZMİNİN ANA DESTİNASYONU 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Riyad’da düzenlenen çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki hızla gelişen turizm ilişkilerine dikkati çekti.
 
Arap Turizm Teşkilatı’nın, 2013 yılında da, Bursa’yı Arap turizminin ana turizm destinasyonu olarak seçtiğini hatırlatan Nihat Gül; ”Ortak bir kültür ve tarihe sahip olduğumuz Ortadoğu-Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde geçtiğimiz yıl ülkemizin güzide kentlerinden Bursa’da Türk-Arap Turizm Buluşması’nın ilki yapılmıştı. Bu etkinlik çerçevesinde, Türk ve Arap turizm sektörünün değerli temsilcileri konuk edilerek, iki toplum arasındaki turizm ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için ilgili sektörler bir araya getirilmişti. Arap Turizm Teşkilatı 2013 yılında da Bursa’yı Arap turizmi açısından ana turizm destinasyonu olarak seçmişti" dedi.

TÜRKİYE’YE SUUDİ TURİST AKINI 
 
Türkiye’yi ilk 8 aylık dönemde yaklaşık 200 bin Suudi turistin ziyaret ettiğini söyleyen Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hüseyin Es ise Türkiye'nin Suudi Arabistan pazarında hızla büyüdüğünü belirterek, geçen yılın aynı dönemine oranla, bu sene Türkiye'yi ziyaret eden Suudi turistlerin yüzde 114 oranında arttığına dikkati çekti.
 
Suudi turistlerin ülkemizde genellikle İstanbul, Bursa, Trabzon, Yalova ve Antalya'yı tercih ettiklerini ifade eden Es’in ardından THY Riyad Müdürü Ersen Engin ise havayolu taşımacılığı ile ilgili bilgiler aktardı. 
 
Suudi Arabistan'da 2013 yılının ilk sekiz ayında havayolu taşımacılığının gelir olarak yüzde 2 ve bilet alan yolcu sayısının da yüzde 12 oranında artığını söyleyen THY Müdürü Ersen Engin konuşmasında,  THY'nin gelir olarak yüzde 16 ve yolcu olarak da yüzde 26 oranında büyüdüğünü belirtti. Engin bu durumun daha uygun fiyata seyahat etme fırsatı bulan yolcuların Türkiye'ye olan ilgisinin artarak devam etmesinin gösterisi olduğunu sözlerine ekledi.
 
(26.09.2013)