BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÖMER ÇELİK ADANA’DA

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,  TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın açılışına katıldı.
 
Adana’da bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen fuara uluslararası bir boyut kazandırmanın önemine değinen Bakan Çelik, Adana’yı bölgesinde merkez yapacak, bölgedeki pek çok ili bir araya getiren proje ve organizasyonlara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
 
ADANA’DAKİ BU FUARDA ÖZLENEN BİR TABLO OLUŞTU
 
Bugün bu fuarla birlikte ortaya çıkan tablo Adana için her zaman özlediğimiz, dilediğimiz bir tablodur. Çevre illerin hepsinin Adana’daki sektör dirayetleriyle beraber olması, Adana’nın bölgesel merkez olma konumunu pekiştiren, bölgesel cazibe merkezi olma konumunun yeniden altını çizen bir tablo oluşturması önemlidir.
 
Geçmiş yıllarda da çok başarılı olan bu fuar, gerek 100 firmanın katılması, gerek bölgedeki pek çok ilin katılımının sağlanması, gerekse hedeflediği 50 bin kişilik ziyaretçi sayısıyla şimdiden istisnai bir yer elde etmiş durumda.
 
 
TÜRKİYE İÇİN MOBİLYA SEKTÖRÜ STRATEJİK BİR SEKTÖR HALİNE GELDİ
 
Giderek bu sektörün dünyada pek çok ülkenin stratejik sektörü haline gelmesi Türkiye için de bu sektörü stratejik bir sektör olarak daha çok önemli kılıyor. Ülkelerin Gayrisafi Milli Hasılasında bu sektörün yeri önemlidir. Ayrıca bu sektör ülkelerin imajına bulunduğu katkı itibariyle ürettiği ekonomik değerin çok ötesinde işleve sahiptir.
 
Nihayetinde biz insanların sırtını yasladığı yerde Türk markası olmasını her şeyden daha çok önemseriz. Sırtınızı yasladığınız yerde Türk markası olması, onun ekonomik getirisinden çok daha öte bir katkı sağlayacaktır.
 
FİRMALARIN ÖLÇEĞİ HİÇBİR ZAMAN DEZAVANTAJ OLARAK GÖRÜLMEMELİ
 
Burada 100 civarında firma bir araya gelmiş ve 6-7 ilden geniş bir katılım var. 50 bin civarında büyük bir ziyaretçi kitlesi bekleniyor. Geçen yıl 43 bin civarındaydı bu kitle.
 
Dünyada mobilya dekorasyonunda ileri giden ülkelerinin öne çıkan bir takım unsurları var. Burada tasarım pazarlanması her şeyden daha önemli. O sebeple bütün sektörlerimizde ihmal ettiğimiz bir konudur bu.  AR-GE ve tasarıma sektörün diğer dinamiklerinden şimdiye kadar hep daha geri planda bir bütçe ayırdık. Fakat özellikle bu sektör için geçerli olmak üzere tasarım meselesine özel bir önem verilmesi gerekir.
 
Dünyada tasarımın geldiği noktayla, bizim bulunduğumuz nokta konusunda paralellik kurulmasına özel bir önem verilmesi fevkalade önemlidir. İtalya’nın benzer sektörlerde ve bu sektörlerde öne çıkmasının bir takım stratejik sebepleri var. Şunu unutmayalım: Firmaların küçük olması, firmaların küçük çaplı işletmeler olarak bir araya gelmiş olması hiçbir zaman bir dezavantaj olarak görülmemeli büyük hedefler için.
 
İtalya’da büyüme modeli olarak büyük şirketler üzerinden bir büyüme modeli anılmaz. Dünya literatüründe orta ölçekli firmalar üzerinden küresel pazarlarda yer etmiş bir büyüme modeli ortaya çıkmıştır.
 
Dolayısıyla tasarıma önem verilmesi, bu sektörlerde mümkün olduğu kadar yurtdışına dönük ortak işlerin yapılması bu bakımdan çok önemli olacaktır.
 
BU FUARA ULUSLARARASI BOYUT KAZANDIRMAK ANA HEDEFİMİZ OLMALI
 
Adana’daki bu fuara uluslararası bir boyut kazandırmak ana hedefimiz olmalı.  Bölgesel bir fuar olan bu organizasyona uluslararası katılımın da sağlanması için şimdiden çalışmaya başlayalım ve elimizden geleni yapalım.
 
Fuara bu kadar firmanın geliyor olması, bölgesel bir işbirliğinin ortaya çıkması, bu kadar ziyaretçiyi hedeflemesi başlı başına bir başarıdır.
 
Buna katkı sağlayan herkesi kutluyorum. Ben özellikle bölgesel merkez olma iddiamızı güçlendiren bölgedeki pek çok ili bir araya getiren organizasyonlara bundan sonrasında da destek vereceğimizin altını çiziyorum.
 
Bu toprağın birikimi olan estetik duygusunu yansıtan, , işçiliği yansıtan ürünleri hep beraber göreceğimiz bu fuarda çok güzel bir atmosfer soluyacaksınız. Bundan sonra uluslararası hedeflere sadece Adana’daki çalışanlar olarak değil, Adana’daki sektör temsilcileri olarak değil, hep beraber, bütün bu illerle beraber, bu illerin sayısını arttırarak yürümeyi hedefliyoruz.
 
BAKAN ÇELİK’TEN BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın açılışının ardından makam aracıyla kanala düşerek boğulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana İl Müdür Yardımcısı Sezai Balcılar’ın cenaze törenine katıldı.
 
Bakan Çelik, törende yaptığı açıklamada olayı haber aldığı günden beri yakından takip ettiğine dikkati çekti.  Çelik törenin ardından ise cenaze evini ziyaret etti.
 
KUŞKUSUZ BİZİM ŞER DEDİĞİMİZDE BİR HAYIR, HAYIR DEDİĞİMİZDE İSE BİR ŞER VARDIR
      
Çok değerli bir kardeşimizi trafik kazasında kaybettik. Kuşkusuz hayat dediğimiz şey bir hayal alemidir. Hepimiz bugün varız yarın yokuz. Bu ömrü bu şekilde tamamlayacağız ve herkes emaneti rabbine teslim edecek.
 
Elbette genç birinin ölümü her zaman için bizim için daha acı oluyor. Geride bıraktıkları için daha da büyük bir acı oluyor.
 
Acı haberi aldığımız dünden beri takip ediyorum. Bugün de bu konu ne zaman açılsa herkes arkasından çalışkanlığını ve karakterini övüyor. Hepimizin bir gün başına gelecek olan kardeşimiz için böyle tecelli etti.
 
Kuşkusuz bizim şer dediğimizde hayır vardır, hayır dediğimizde şer vardır. Bugün bizim canımızı acıtan, genç yaşta ahirete intikal etmesine yol açan bu olay inşallah onun için mağfiret olur. İnşallah ruhu, nefsi,  canı veren asıl ev sahibi Cenabı Hak onu en güzel şekilde ağırlar.

Kendisine rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Ailesine en derin taziyelerimi sunarım. Başbakanımız adına, hükümetimiz adına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin adına taziyelerimi arz ederim ailesine. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

(25.09.2013)
 
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da