BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

DÜNYACA ÜNLÜ KALEMLER TURİST OLUNCA…

LİSTE BAŞI YAZARIN KALEMİNDEN TÜRKİYE
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in davetiyle Bakanlık Türkiye’nin doğru ve etkili tanıtımı için dünyaca ünlü kalemleri ağırlıyor.
 
ABD’de satışı yapılan uluslararası yayınlar arasında “En Çok Satanlar” listesinde bir numarada yer alan ve 25 farklı dile çevrilen “1000 Places To See Before You Die” (Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1000 Yer) adlı kitabın yazarı Patricia Schultz, 23-27 Eylül tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in davetlisi olarak Türkiye’ye geliyor.
 
Schultz, Silversea kruvaziyer turuna konuk sunucu olarak katılacak ve Ege mavisini sözcüklere dönüştürecek. Ünlü yazar geziyle ilgili izlenimlerini Amerikan basınından, oldukça yüksek tiraja sahip, The Wall Street Journal gazetesi, Everyday With Rachel Ray, Oprah: The O Magazine ve Real Simple dergileri için hazırlayacağı makalelerde paylaşacak.
 
Ünlü kalemin son durağı İstanbul olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrıca, Patricia Schultz için 23 Eylül 2013 Efes’te, 26-27 Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul’da bir gezi programı hazırladı. Efes-Ege-İstanbul merkezli programda Schultz, Türkiye’nin çok renkli kültürü, insanlık tarihine tanıklık etmiş mekanları ve tarifsiz doğal güzelliklerince kuşatılacak. 
 
Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1000 Yer kitabını önümüzdeki günlerde güncelleyecek olan Schultz'un, bu geziyle birlikte kitabına Türkiye'den yeni noktaları eklenmesi bekleniyor.
 
Gezi kapsamında Schultz, Bakan Ömer Çelik ile de bir araya gelecek.
 
 
İNGİLİZLERE BİR İNGİLİZ TANITACAK
 
İngiliz Basınının Gür Sesi Daily Express (Tiraj: 510.970) ve Sunday Express (Tiraj: 475.848) yazarı Steven Nolan kalemini bu kez Türkiye’yi yazmak için eline alacak.
 
Türkiye’nin zenginliklerini keşfeden gazeteci yazar, Antalya limanı, Arkeoloji Müzesi ve Aspendosu ziyaret etti. Ziyaretin ardından İngilizler Antalya bölgesini her açıdan (tarih-kültür-tesisler vb.) içlerinden birinin kaleminden okuyacak.
 
Ve Ukrayna kadın yaşam dergisi olan Natali (Tiraj: 250.000 yazarlarından Svetlana Gadjieva. O da Nolan ile birlikte gezdi Türkiye’yi, şimdi dergisi için makaleler hazırlayacak.
 
 
YAYLALARI, GÖLLERİ, YEŞİLİ VE GÜLER YÜZLÜ İNSANIYLA DOĞU KARADENİZ AVUSTURYA BASININDA
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının bu son atağında Doğu Karadeniz Bölgesinin destinasyon olarak ön plana çıkartılması, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerinin uluslararası arenada daha yakından tanıtılmasına da önem veriliyor.
 
Avusturya’nın en yüksek tirajlı gazete ve dergilerinden dört isim 23-28 Eylül 2013 tarihleri arasında beş gün Trabzon’u soluyacak.
 
Oberösterreichische Nachrichten (Tiraj: 136.000) seyahat bölümü yazarı Andreas Fediuk Winter, Avusturya entelektüellerinin tercihi Die Presse’in (Tiraj: 100.000) yaşam stili yazarı Duygu Özkan, Avusturya’nın 410.000 tirajlı dördüncü büyük günlük gazetesi Kurier’ın Şef Redaktörü ve yazarı Josef ERTL (makale konu başlıkları politika, aktüalite, ekonomi, turizm vb.), serbest gazetecilik yapan ve seyahat-mutfak konularında yazılar kaleme alan Anita Ericson, Kayabaşı Yaylası, Zigana Geçidi, Ayder Yaylası, Uzungöl, Fırtına Vadisi, Salimodi Yaylası başta olmak üzere Atatürk Köşkü, Aya Sofya Müzesi, Sümela Manastırı, Rize Botanik Parkı gibi bölgenin tüm zenginliklerini görecek.
 
Winter, daha önce Türkiye’yi, 2012’de Kapadokya’yı “Perilerin Büyülediği Yer“, bu yıl da “Türkiye’nin Kalbinde İpeksi Değişim” başlıklı yazılarıyla okurlarına aktardı.
 
Duygu Özkan, 1683’den beri süre gelen ortak kültürün Viyanalılarda ve burada yaşayan Türklerdeki yansımalarını konu alan Türk Kuşatması adlı kitabı ile de tanınıyor.
 
Anita Ericson yazıları, Schaufenster (Die Presse hafta sonu eki), Wiener Journal (Wiener Zeitung hafta sonu eki), Reise Kurier (Kurier gazetesi seyahat eki), Onrail, Reisemagazin ve Wienerin gibi Avusturya’nın önde gelen gazete ve seyahat dergilerinin okurlarınca ilgiyle takip ediliyor. 2004 yılında Reise Magazin adlı seyahat dergisinde Türkiye ve Magic Life otellerini tanıtan 90 sayfalık bir çalışması yayımlandı. 2012 yılında Wiener Zeitung gazetesinin eki Wiener Journal’de İstanbul konulu bir yazısı, Onrail dergisinin Mayıs 2011 sayısında Kapadokya’ya ilişkin bir makalesi yer aldı.
 
 
KAZAK GAZETECİLERİN İSTANBUL-MUĞLA KEŞFİ
 
Türkiye’yi geçen yıl 380 bin Kazak ziyaret etti. Bu sayıyı yeterli bulmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektör temsilcileri harekete geçti. Ve etkin tanıtım için konuk edilen bir grup Kazak gazeteci bugünlerde Türkiye’nin önemli destinasyonlarına turist olarak bakıyor, gazeteci olarak görüyorlar.
22 Eylül’e kadar konuğumuz olan Kazak grubun gezi durakları İstanbul ve Muğla. Gazeteci konuklara, Antalya dışında gezilip tatil yapılacak birçok durak noktası olduğu yaşatılarak gösteriliyor. Türkiye’de yapılan tatillerin yalnızca güneş ve deniz sınırlı olmadığı, turistlerin kültürel bir zenginlikle keyifli anlar sürerken insanlık tarihinde yolculuk fırsatı da yakaladığı gözler önüne seriliyor.
 
Organizasyon için Bakanlığa destek THY ve Kazak-Türk İşadamları Derneği (KATIAD) den geldi. Konukların bir haftalık ziyaretlerinin ardından döndüklerinde yapacakları tanıtımla Kazakistan’da bu ilgi ve talebin arttırılabileceği düşünülüyor.
 
(22.09.2013)