BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ALEVİ BEKTAŞİ SORUNLARI ÖMER ÇELİK’İN MASASINDA

Enstitü Başkanı Gülizar Cengiz'e Enstitü Bilim Kurulu’nun eşlik ettiği kabulde, heyet Bakan Çelik’e Alevi Bektaşi toplumunun sorunlarına ilişkin bir rapor sundu.
 
Yaklaşık bir saat süren kabulde Çelik’e sunulan rapor, Alevi Bektaşi toplumu fertleri ile yapılan birebir görüşmeleri, toplumun sorunlarını ve Enstitü Bilim Kurulunun çözüm önerilerini içeriyor.
 
Bakan Çelik ile Enstitünün bu rapora ilişkin görüşmesi ve raporun çıkış noktası ise Çelik’in Temmuz ayında Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyarete dayanıyor.
 
Duesseldorf’ta Demokrasiye Saygı Mitingi öncesinde Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü heyetini kabul eden Bakan Çelik, sorunlarını ve taleplerini dinlediği heyete, kendisinin bu çalışmaları desteklediğini ve devamından yana olduğunu, hükümetin de Alevilik konusunda yaptığı çalışmaları anlatarak atacağı adımlara ilişkin bilgi vermişti.
 
Kültür Bakanı Çelik’in isteği üzerine gerçekleşen Almanya kabulünde Enstitü Başkanı Bektaş’ın, Alevi Bektaşi toplumunun çalışmalarından bahsetmesi üzerine Çelik bu çalışmaları raporlaştırarak kendisine de ulaştırmalarını istemişti.
 
(29.08.2103)