BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

HAYDİ GENÇLER MÜZEYE

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle başlatılan "Haydi Gençler Müzeye" projesi doğunun aydınlık geleceklerini İstanbul'da buluşturdu. Müzeler Haftası ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin'den 87 ilköğretim ve lise öğrencisi İstanbul'a geldi.
 
 
Emirgan Korusu Sarı Köşk'ü gezen ve ilk defa gördükleri İstanbul Boğazı'nda tekne turuna çıkacak olan öğrenciler; proje kapsamında Topkapı Sarayı, Ayasofya ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ni de görme imkanı bulacaklar.
 
HAYALLERİMİZ GERÇEK OLDU
 
İstanbul’a gruplar halinde gelen öğrenciler, Lütfi Kırdar’daki Borsa Restoran’da düzenlenen gala yemeğine katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve Bakanlık Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürü (DÖSİMM) Çetin Arslan'ın katıldığı yemekte öğrenci gruplarının temsilcileri duygu ve düşüncelerini paylaştı. Bu proje ile birçok ilki yaşadıklarını dile getiren öğrenciler, İstanbul'a ilk kez geldiklerini ve aynı zamanda da ilk kez uçağa bindiklerini söyledi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'a böyle bir imkanı kendilerine sundukları için teşekkür eden çocuklar,  bugüne kadar televizyonlarda izledikleri kentte hayallerinin gerçek olduğunu dile getirdi.  
 
DOĞU'NUN EŞSİZ KÜLTÜRÜ YEDİTEPELİ ŞEHİRDE
 
Diyarbakır'dan Van'a, Urfa'dan Mardin'e doğunun eşsiz kültürünü iki kıtanın buluştuğu İstanbul'a taşıyan öğrenciler kendileri için düzenlenen gala yemeğinde yeteneklerini sergiledi. Doğu ezgilerini berrak sesleriyle seslendiren çocuklar aynı zamanda yöresel halk oyunları gösterisi de yaptı.
 
BU ETKİNLİĞİN ARTARAK DEVAMINI SAĞLAYACAĞIZ
           
Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı yemekte yaptığı konuşmada, Ankara’daki yoğun programı nedeniyle geceye katılamadığını söyleyerek Bakan Ömer Çelik’in çocuklara selamını iletti. Bu organizasyonda TÜRSAB’ın çok büyük emeği olduğuna vurgu yapan Arıcı, “Yaptığımız organizasyonun amacı,  tabii ki kendi milli kültürümüzü tanıtmak. Sizler, ülkemizin dört güzide şehrinden buraya geliyorsunuz. Yarın müzeleri gezeceksiniz. Gelecek kuşaklara bunların aktarılması konusunda sizlere de çok önemli görevler düşüyor. Sizler, ülkemizin geleceğisiniz. Bizler de bu etkinliğin artarak devamını sağlayacağız. İnşallah bundan sonraki süreçte artarak devam eder” dedi.
 
KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ TANITILMALI
 
Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teşekkürlerini ileten TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise kültürel değerlerin tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için gençlere önemli görevler düştüğünü söyledi.
            
Bu tarz çalışmaları artıracaklarını dile getiren Başaran Ulusoy, öğrencilere, “Ben Mardin’i, Van’ı, Urfa’yı, Diyarbakır’ı çok özlemiştim. Siz değerli gençler geldiğiniz, benim özlemimi giderdiniz” dedi.
 
(21.05.2013)
 
  • muzegezi (1)
  • muzegezi (2)
  • muzegezi (3)
  • muzegezi (4)
  • muzegezi (5)
  • muzegezi (6)
  • muzegezi (7)
  • muzegezi (8)
  • muzegezi (9)