BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

CAZ'IN EŞSİZ TINISI İSTANBUL'DA YANKILANDI

SEVGİ VE HOŞGÖRÜNÜN BAŞKENTİ İSTANBUL’DA CAZ
Savunduğu ilkelerle tüm müzik türleri içerisinde ayrı bir yere sahip olan caz, farklılıkların ve hoşgörünün başkenti İstanbul’da, Aya İrini’nin eşsiz ambiyansında müzik severlerle buluştu.
 

 
Cazın gücünü ortaya koymak, gençliğin toplumsal değişimde oynadığı rolü güçlendirmek ve caz müziğini kutlamak amacıyla her yıl düzenlenmesi kararlaştırılan UNESCO Uluslararası Caz Günü'ne, bu yıl İstanbul ev sahipliği yaptı.
 
Kültürel, doğal ve tarihi zenginlikleri, farklı renkleri ve birleştirici yapısıyla dünya barışının sembollerinden birisi haline gelen İstanbul, dünya barışını ilke edinen caz müziğinin ustalarını Aya İrini’nin büyüleyici ortamında ağırladı.
 
AYA İRİNİ MÜZESİ'NDE BÜYÜLEYİCİ KONSER
Müzik direktörlüğünü John Beasley’nin üstlendiği konserde, dünyaca ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock ile birlikte Wayne Shorter, Diane Reeves, Marcus Miller, Al Jarreau, Joss Stone, Terri Lyne Carrington, Hugh Masekela ve dünyaca ünlü birçok müzisyen sahne aldı.
 
GECE www.kultur.gov.tr'den CANLI OLARAK CAZSEVERLERE ULAŞTI
 
İnternet üzerinden yapılan canlı yayınla, konser, dünyanın dört bir yanında bulunan cazseverlere ulaştı. Konserde konuşan Bakan Çelik, “Caz yapmak” deyimini değiştirmek istediğini dile getirerek “Dilediğiniz kadar caz yapabilirsiniz” sözleri, salondan büyük alkış aldı.
 
DİLEDİĞİNİZ KADAR CAZ YAPABİLİRSİNİZ
 
Bugün Kültür ve Turizm Bakanı olarak Türkçe bir kelime oyunu yapmak istiyorum. Bizim demokrasimizin ve dış politikamızın zayıf, ekonomimizin kötü olduğu dönemlerde, o zamanlarla beraber yaşayan bir deyim vardı. Kim aykırı bir söz söylese Türkçede “Caz yapma” derlerdi. Artık Türkiye tüm dünyaya, kendi vatandaşlarına olduğu gibi, barış, kardeşlik, hürriyet ve adalet mesajı veriyor. O sebeple, “Caz yapma” deyimini kaldırıyor, onun yerine “dilediğiniz kadar caz yapabilirsiniz” diyorum.
 
CAZ'LA GELEN BARIŞ ÇAĞRISINI SURİYE'DEKİ ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİYORUM
 
Siz, politikacılar çok konuşur diye düşünüyorsunuz ama ben az konuşacağım. Son sözüm şudur: Afrika’nın derinlerinden New Orleans’a, oradan tüm dünyaya ulaşan bu barış, kardeşlik ve hürriyet çağrısı bugün İstanbul’a geldi. İstanbul’a gelen bu çağrıyı ben de Suriye’deki mazlum çocuklara hediye ediyorum ve hepinize iyi akşamlar diliyorum.
 
CEM YILMAZ'DAN İNGİLİZCE VE ALMANCA ESPİRİLER
 
Geceye yerli yabancı pekçok sanatçıyı bir araya getirdi. Aya İrini'deki büyüleyici atmosfere Cem Yılmaz'ın İngilizce ve Almanca olarak yaptığı espiriler damga vurdu.
 
(30.04.2013)
 
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü
  • Aya İrini'de Caz Günü