BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSTANBUL'DA GÜNDEM CAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Uluslararası Caz Günü kapsamında Türkiye'ye gelen UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova onuruna verilen yemeğe katıldı.

UNESCO'nun kendileri için insani ve diplomatik açıdan çok önemli bir kurum olduğunu belirten Çelik, çalışmalarından dolayı Bokova'ya teşekkür etti.

UNESCO COĞRAFYAMIZIN ACILARINA DUYARLI

"Coğrafyamızda yaşanan büyük bir acıya büyük bir hassasiyetle yaklaştığı için UNESCO'ya teşekkür ederim. Suriye'deki kültürel mirasın korunması ve insani duruma dikkat çekilmesi bakımından çok özel bir hassasiyet.

Suriye'deki insani durum giderek daha vahim hale geliyor. Kampları ziyaret eden yabancıların da tespit ettiği gibi uluslararası standartların çok ötesinde Suriyeli sığınmacılara yardım yapılıyor.

Suriyeli çocukların normal hayatlarına devam etmeleri için eğitim almaları konusunda çok hassassız"

CAZ GÜNÜ'NDE POZİTİF DİPLOMASİ VAR

"Sayın Bokova'nın dünkü konuşmasında belirttiği gibi caz günü, bir müzik değil müzikten öte, müzikten daha fazla bir şey. Burada insani anlamda, pozitif anlamda diplomasi var. Bütün insani duyarlılıkları burada hep beraber ortaya koymaya çalışıyoruz. Dolayısıyla UNESCO ile yaptığımız işbirliğinin bizim açımızdan çok önemli olduğunu, bundan sonra işbirliğimizin artarak devam edeceğini bir kere daha ifade etmek istiyoruz."

İRİNA BOKOVA: İSTANBUL ÇOK ANLAMLI BİR MEKAN

UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova İstanbul'un, doğuyu ve batıyı birleştiren çok önemli bir şehir olduğunu dile getirerek, kültürler arası diyalog bakımından da çok anlamlı bir mekanda bulunduklarını söyledi.

KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASINA ÖNEM VERİYORUZ

"Özellikle çatışma bölgelerindeki kültürel mirasın yok olmasıyla mücadele etmek en önemli önceliklerimizden. Yakın tarihte Halep şehrinde tarihi bir caminin minaresi imha edildi. İslam medeniyeti açısından değer taşıyan bu tür eserlerin yok edilmesine karşı çok büyük hassasiyet gösteriyoruz. Sanat eserleri kaçakçılığıyla ayrıca mücadele ediyoruz.

Mali'deki gelişmeleri de biliyorsunuz. Yine İslamiyet açısından, İslam medeniyeti açısından, İslamiyet'in altın çağına işaret eden çok değerli el yazmaları maalesef imha edildi. Bu tür olaylarla mücadele ediyoruz. UNESCO bu tür konuları son derece ciddiye alıyor. Sanat ve tarih eserlerinin yok olmasıyla mücadele konusunda çok önemli çalışmalar yapıyoruz"

KAMPLARDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

"Suriyelilerin barındığı kamplarda çocukların eğitimiyle ilgili iş birliği yapılabiliriz. Bu tür bir çalışmayı Ürdün'de AB ile yürütüyoruz. Türkiye ile de bu tür çalışma için işbirliğine hazırız."

Bakan Çelik, yemekten sonra Bokova'ya Piri Reis haritası hediye etti.

ABD KONGRE HEYETİYLE GÖRÜŞME

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Uluslararası Caz Günü için Türkiye'ye gelen ABD Kongre Heyeti ile de bir araya geldi.

Bakan Çelik Feriye Restoran'da gerçekleşen görüşmede Boston'daki saldırıdan dolayı baş sağlığı dileyerek, terör konusunda işbirliği mesajı verdi.

TÜRK HALKI BARIŞTAN YANADIR

"Caz müziği için Türkiye'ye gelen ABD Kongre Heyetini ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Tabi bu mutlu birlikteliğe rağmen Boston'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin anısını içimizde taşıyoruz. Dolayısıyla ABD halkına baş sağlığı diliyorum. Bu konuda ABD ile her türlü dayanışmaya hazırız. Kuşkusuz Türk halkı her zaman barıştan yanadır"

İSLAMİ TERÖR İFADESİ KULLANILMAMALI

"Hükümet olarak her türlü terör saldırılarını lanetliyoruz. Nasıl ki bir Hıristiyan bir terör eylemine karıştığı zaman buna Hıristiyan terörü demiyorsak, bir Yahudi terör eylemine karıştığı zaman buna Yahudi terörü demiyorsak ya da Miyammar'da Müslümanları katleden Budistlere için Budist terörü demiyorsak, İslami terör ifadesinin de kullanılmamasını istiyoruz. Terörist teröristtir. Boston'daki uluslararası terörizme karşı dayanışmamızın artarak devam edeceği kanısındayım. Umarım uluslararası toplum, Suriye'deki insani trajedi için daha büyük bir hassasiyet gösterir".
 
TÜRKİYE DOSTLUK GRUBU BAŞKANI ÇELİK'E TEŞEKKÜR

Heyetteki Türkiye Dostluk Grubu Eş Başkanı Ed Whitfield Türkiye'de çok iyi vakit geçirdiklerini belirterek, Boston'daki saldırılar nedeniyle Bakan Çelik'in iyi dileklerinden dolayı teşekkür etti.

Akşam saatlerinde gerçekleştirilecek Caz Günü'nün gala gecesi için sabırsızlandıklarını ifade eden Whitfield, 3 günlük Türkiye ziyaretinde önemli temaslarda bulunduklarının altını çizdi.

Eş Başkan ayrıca Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınanlara ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

MARTİN LUTHER KİNG III CAZ GÜNÜ'NDE

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik görüşmelerin ardından "II. Uluslararası Caz Günü" için Türkiye'ye gelen Martin Luther King'in oğlu Martin Luther King III'ü kabul etti.

MARTİN LUTHER KİNG BÜYÜK BİR AKTİVİSTTİ

"Martin Luther King hem entelektüel dünyamızda hem siyasi dünyamızda çok geniş yeri olan büyük bir hümanist, büyük bir aktivistti.

Bugün dünya daha iyi bir yerse bunda Martin Luther King'in büyük bir katkısı var. Eğer dünyanın dünden daha kötü yanları varsa bunda da King'in düşmanlarının katkıları var"

KARDEŞİM CAZ GÜNÜ'NE GELDİ

"Luther King ile aynı adı taşıyan kardeşim caz günü için Türkiye'ye geldi. Dolayısıyla kendisiyle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duydum."

MARTİN LUTHER KİNG III: BENDE CAZ TUTKUNUYUM

"Türkiye'de ve İstanbul'da bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bize bu imkanı tanıdığı için Bakan Çelik'e teşekkür ederim. Ben de babam gibi caz tutkunuyum. Bu nedenle çok büyük bir mutluluk duyuyorum"
 
(30.04.2013)

  • Uluslararası Caz Festivali
  • Uluslararası Caz Festivali
  • Uluslararası Caz Festivali
  • Uluslararası Caz Festivali
  • Uluslararası Caz Festivali
  • Uluslararası Caz Festivali
  • Uluslararası Caz Festivali
  •  Uluslararası Caz Festivali