BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSTANBUL'UN BÜYÜLÜ ATMOSFERİNDE CAZ

CAZSEVERLER İSTANBUL'DA BİR ARAYA GELDİ
 
İlki doğduğu kent New Orleans’ta yapılan Uluslararası Caz Günü, bu yıl ikinci kez cazseverlere İstanbul’da “merhaba” dedi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliyle gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü’nün yerel ortaklığını İstanbul Caz Festivali üstleniyor.
 

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, gün dolayısıyla Çırağan Palace Kempinski’de bir resepsiyon verdi. Uluslararası Caz Günü Konseri de 30 Nisan akşamı Aya İrini Müzesi'nde gerçekleşecek…

AYA İRİNİ'DE GERÇEKLEŞECEK MUHTEŞEM KONSERİ SAAT 21.00'DEN İTİBAREN www.kultur.gov.tr den takip edebilirsiniz.
 
CAZ MÜZİĞİNİN KALBİ ÇIRAĞAN'DA ATTI
 
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK CAZSEVERLERE SESLENDİ
 
Uluslararası Caz Günü’nün ikincisine İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan ve bu seçkin topluluğu ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bu özel günde, uluslararası camia ve bizler caz müziğinin birleştirici yönünü bir kez daha hissederek cazın insanlar ve kültürlerarası diyalog, eğitim ve barış aracı olarak önemini hatırlamış olacağız. Eğer caz bir şehre dönüşseydi muhakkak bu İstanbul olurdu; İstanbul bir müziğe dönüşseydi muhakkak adı caz olurdu.
 
CAZ MÜZİĞİ HOŞGÖRÜ İÇİN BİR FIRSAT
 
Kültürlerin insanlığın zenginleşmesine katkıda bulunması gibi, caz müziği de sınırları aşar ve karşılıklı hoşgörü için bizlere fırsatlar sunar. Farklı insanların mirasından oluşan caz Afrika ve Amerika’dan Avrupa’ya uzanarak geniş bir kitleye yayılmış, geleneksel müzikleri harmanlamak suretiyle bir müzik formu olarak günümüze kadar gelmiştir.
 
NEW ORLEANS'IN ARDINDAN İSTANBUL
 
New Orleans’ın coşkulu ve çeşitli müzik tarzları birbirine geçmiş ve neticede tek bir müzik doğmuştur. Bu nedenle, caz müziğinin büyük ustalarını ve öncülerini yetiştiren Amerika’ya teşekkür etmek isterim.
 
CUMHURİYET'TTEN BUGÜNE CAZ MÜZİĞİ
 
Caz müziği ülkemizi de etkilemiş ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana saygın yerini korumuştur. Bu anlamda ülkemizin yetiştirmiş olduğu caz sanatçıları Anadolu ritimlerini caz müziğiyle harmanlayıp yeni bir boyut kazandırarak uluslararası başarılar elde etmiş ve etmektedirler.

Caz etkinliklerimiz içinde ABD’nin en büyük plak şirketlerinden Atlantic Records’u kurarak birçok ismin meşhur olmasına imkân sağlayan değerli iş adamı ve müzisyen Ahmet Ertegün’ün anısına yapılan ''Ertegün Caz Konserleri Serisi''nin önemli bir yeri vardır.
 
1970’li yıllardan itibaren ise, İstanbul Müzik Festivali yanında, günümüzde her yıl Akbank ve Garanti Bankası gibi sanat gönüllüsü çeşitli girişimcilerimizin katkıları ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın gayretleriyle yerli ve yabancı caz sanatçılarımız caz müziği tutkunları ile bir araya gelmektedir.
 
İSTANBUL'UN BÜYÜLEYİCİ ATMOSFERİNDE CAZ ŞÖLENİ
 
Bu birleştirici unsur, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle ''sevgi ve hoşgörünün başkenti'' olarak anılan İstanbul'un cazibesine farklı bir boyut kazandırmaktadır.
 
Dünya Kültür Mirasına nadide katkılar sunan evrensel şehir İstanbul, çoğulcu ve hoşgörü kültürü ile yıllık yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Asya ve Avrupa’yı kültürel ve ekonomik olarak buluşturan şehrimizin “Birlikte Köprüler Kuralım” sloganıyla 2020 Yaz Olimpiyatları ev sahipliği için aday olması bu günün amacıyla birebir örtüşmektedir.

Bugün burada hepimiz cazı barış için evrensel bir dil olarak algılayacak ve çok kültürlü müzisyenlerin bir platformda buluşmasına keyifle ortak olacağız. Uluslararası caz günü vesilesi ile halkımız ve özellikle gençler ünlü müzisyenlerle tanışıp, çalışma olanağı bulacaklardır. Bu vesileyle İstanbul, dünya kültür-sanat birikimine katkıda bulunma yolunda önemli bir adım daha atacaktır.
 
CAZ'IN ULUSLARARASI ETKİSİ
 
Bunun ötesinde Caz Günü, değerli sivil toplum kuruluşları ve işadamlarımızın etkin girişimleri ve katkılarıyla evrensel değerler temeline dayanan Türk - Amerikan ilişkilerinin daha da pekiştirilmesine katkı sağlayacaktır.

UNESCO kurucu üyelerinden birisi olarak, UNESCO ile çeşitli alanlardaki işbirliğimizin giderek artmakta olduğu bu dönemde ortak bir amaca hizmet eden yeni bir faaliyeti daha gerçekleştirmiş olacağız. Nitekim ortak girişimlerimiz, tıpkı caz müziğinde olduğu gibi sınırları aşarak evrensel çalışmalara destek vermekte ve imkân sağlamaktadır.

Bu girişimlerden en önemlisi, 2005 yılında Başbakanımız Sn. Erdoğan ve İspanya Başbakanı Sn. Zapatero’nun eşbaşkanlığı ve öncülüğünde başlatılan “Medeniyetler İttifakı Uluslararası Projesi”dir.
 
BARIŞ VE HOŞGÖRÜ İKLİMİ
 
Barış içinde bir arada yaşamayı simgeleyen kendi kültürel mirasının ve coğrafyasının bilincinde olan ülkemiz, medeniyetlerarası diyaloğun önemini vurgulama ve farklı kültürler arasında hoşgörü ve anlayış eksikliğinin yol açabileceği olumsuz sonuçları görebilme açısından müstesna bir konumdadır. Ülkemiz coğrafyasında binlerce yıl farklı dine, dile, ırka ve kültüre mensup birey ve toplumlar barış ve hoşgörü ortamında bir arada yaşamışlardır.

İşte bütün bu unsurları birleştiren uluslararası caz gününe ve bugünün gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm paydaşlara, yarın muhteşem yeteneklerine bir kez daha tanık olacağımız değerli müzisyen ve sanatçılara gönülden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
 
(29.04.2013)
 
 
  • Uluslararası Caz Günü
  • Uluslararası Caz Günü
  • 3Uluslararası Caz Günü
  • Uluslararası Caz Günü
  • Uluslararası Caz Festivali