BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“ORYANTALİZMİN 1001 YÜZÜ” SANATSEVERLERLE BULUŞTU

 
•  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: “Bugün eğer dünyada medeniyetler ittifakı diye bir şey konuşacaksak oryantalizmi konuşmaya mecburuz.”
 
•  Bakan Çelik: “Oryantalizmi tartışmak entelektüel planda dünyaya yeni ve değerli katkılar sunabilmemizi engelleyen fikri hastalıklarımızdan kurtulmak için elzemdir.”

Oryantalizmin bilim, arkeoloji, mimari ve modaya kadar pek çok alandaki önemli örneklerinin yer aldığı “Oryantalizmin 1001 Yüzü” başlıklı sergi Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyarete açıldı.
 
Açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile iş ve sanat dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı sergi oryantalizmin 1001 yüzünü sanatseverlerle buluşturuyor.
 
Medeniyetler İttifakı İçin Oryantalizmi Tartışmalıyız
 
Serginin açılışında bir konuşma yapan Bakan Çelik, oryantalizmi tartışmanın bir yandan büyük bir düşünsel birikimi keşfetmek ve öte yandan entelektüel planda dünyaya yeni katkılar sunabilmeyi engelleyen fikri hastalıklardan kurtulmak için elzem olduğunu vurgulayarak, medeniyetler ittifakının konuşulması için oryantalizmi konuşmanın bir mecburiyet olduğunu bildirdi.
 
Oryantalizmin tohumları son iki yüz yılda zirveye çıkmış olsa da, başlangıcının İslamiyetin doğup yayılmaya başladığı dönemlerle eş zamanlı olduğunu belirten Çelik,  Batının, Hristiyanlığın kendi medeniyetlerini dönüştürmesinin şokunu henüz atlatmışken İslamiyet’in esaslarını anlamaya çabasına girdiğine dikkat çekerek, “ Zira İslam, Batının öncekiler gibi dönüştürmeye mukedir olamayacağı ölçüde metodolojik, kavramsal ve eylemsel bir içeriğe ve derinliğe sahiptir.” şeklinde konuştu.
 
İslam’ın farklı bir kültürel kodla aile hayatından sosyal hayata kadar pek çok farklı yerde iz bıraktığını vurgulayan Ömer Çelik, Batının bunu anlamaya çalıştığını belirterek “Tabii her anlama çabasının kendi içerisinde getirdiği sorunlar var. Gadamer’in söylediği söz anlama önyargıların rehabilitasyonu sürecidir. Fakat oryantalizm söz konusu olduğunda bir yandan önyargıların rehabilitasyonu süreci yaşandı ki, bu oryantalizmin kıymetli tarafıdır. İnsanlık düşüncesine büyük bir miras bırakmıştır. Ama bir yandan da önyargıların rehabilitasyonu yerine karşısındaki düşünceyi ahlaki ya da gayri ahlaki bütün metotları kullanarak kendi tasavvuruna indirgeme, onun varlık algısını ötekileştirme şeklinde bir sonuç da doğurdu.” dedi.
 
Oryantalizm denildiği zaman bugün insanlığın yaşadığı temel sorunlardan, büyük kültürel travmaların temelini oluşturan ötekileştirme faaliyetinden de bahsetmek gerektiğini vurgulayan Bakan Çelik; “Bugün tartıştığımız İslamafobianın hatta antisemitizmin arkasında bahsettiğim oryantalizmin bilimsel birikimine paralel olarak gelişmiş ötekileştirici, dışlayıcı birikiminin büyük izleri vardır” dedi.
 
“Oryantalizm sergisi aynı zamanda kendi düşünsel birikimimiz siyasal birikimimiz batıyla olan temasımız doğuyu algılama biçimimizle bir yüzleşmedir. Aynı zamanda entelektüel bir meydan okumadır.” diyen Çelik, daha sonra sergiyi gezerek her eseri dikkatle inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.
 
Oryantalizm Sergisi

Sergide arkeolojik kazılardaki buluntular, dünya sergileri görüntüleri, değerli kitaplar, Avrupa’daki oryantalist mimarinin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki uygulamaları, oryantalist tarzdaki iç mekân tasarımları, sahne dekoru ve moda, stüdyo fotoğrafları ile 19’uncu yüzyılla başlayan Doğu’ya seyahatin değişik aşamaları obje ve örneklerle sunuluyor.
 
Serginin açılışının ardından iki gün boyunca konferans programı düzenlenecek olup, sergi 11 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek.