BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE “2013 LONDRA KİTAP FUARI”NIN GÖZDESİ OLACAK

Dünyanın yayıncılık ve telif hakları konusunda en önemli fuarlarından olan “Londra Kitap Fuarı” bu yıl 15-17 Nisan tarihleri arasında okuyucularla buluşacak.

 
Türkiye'nin konuk ülke olarak katılacağı fuarda ülkemiz çok zengin bir programla yer alacak.
 
Türkiye’yi “2013 Londra Kitap Fuarı”nın odak ülkesi yapmak üzere sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarıyla birlikte renkli ve zengin bir etkinlik programı hazırladıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “2013 Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye” konulu bir basın toplantısı düzenledi.
 
İstanbul’da bir otelde düzenlenen toplantıda “Londra Kitap Fuarı”nın önemine işaret eden Bakan Çelik, bu organizasyonun 2008'deki “Frankfurt Kitap Fuarı”nın ardından Türkiye'nin yayıncılık alanında dışa açılımı için önemli olacağının altını çizdi.
 
Türkiye'nin sahip olduğu büyük potansiyelin, imkânların ve fırsatların farkında olduklarını dile getiren Bakan Çelik, mirasçısı oldukları medeniyet havzasının tüm potansiyelini harekete geçirme kararlılığında olduklarını ifade etti.
 
 Türkiye’nin yüzyıllardan damıtılarak gelen muhteşem medeniyet birikiminin bugünlerin dünyasını kavrayacak yeni değerler arayışındaki insanlığı yeni ve zengin bir özle mayalayacağına inandıklarını kaydeden Bakan Çelik, “Ülkemizin uygarlığa en özgün, en değerli katkıları kültürümüzden ve kültürel potansiyelimizden doğacaktır” dedi. 
 
Dünyanın tarihi günlerden geçtiğini, 300 yıllık dengelerin değiştiğini, yeni stratejik oluşumların ortaya çıktığını, buna bağlı olarak da kültürel arayışlar ve kültürel ilişkilerin yeni imkanlar sunduğunu sözlerine ekleyen Bakan Çelik, bir yandan milletimizi insanlık ailesi içinde hak ettiği seçkin yere ulaştırmak, bir yandan da sahip olduğumuz medeniyet birikimlerinden insanlığa önemli ve değerli kazanımlar sunabilmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi. 
 
Türkiye'nin dünyada hiçbir ülkenin sahip olmadığı çok boyuta ve çoğulculuğa sahip olduğunun altını çizen Bakan Çelik, açıklamasına şöyle devam etti: “Başkalarının çabalayarak ulaştığı çoğulculuğa ve çok boyutluluğa Türkiye kendi mayası itibarıyla sahiptir. Türkiye bir Akdeniz ülkesidir ama aynı zamanda bir Karadeniz ülkesidir. Bir İslam ülkesidir ama aynı zamanda Batı ülkesidir. Türkiye bir Kafkas ülkesidir ama aynı zamanda Balkan ülkesidir. Asya ülkesidir, Avrupa ülkesidir. Çok boyutluluk ve çoğulculuk bütün kültürel potansiyelimizin özünü oluşturmaktadır. Elbette çok zengin kültürel kaynaklarla yüz yıllardır süren bir tarihi birlikteliğin ardından oluşan büyük kültürel miras bizi bu şekilde davranmaya sevk etmektedir. Edebiyatımıza, müziğimize, mimarimize, sanatımıza baktığımızda bütün yapıların birbirini zenginleştirip geliştirerek nasıl iç içe geçtiğini görebiliyoruz. Kültürümüzü dünyanın dikkatine açarken içimizde barındırdığımız çeşitliliğe sahip çıkarak bunun hakkını verebileceğimizin bilinciyle hareket ediyoruz. 'Bütün renkleriyle Türkiye' ana teması ile hazırlanan 2013 Londra Konuk Ülke Türkiye Programı da bu anlayışın bir yansıması olacaktır.”
 
TÜRKİYE’NİN ETKİNLİKLERİ İKİ ANA BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
 
“Konuk ülke” programının hazırlanmasına Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyon Komitesi, Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, İstanbul Ticaret Odası, Yunus Emre Enstitüsü'nün yanı sıra Londra Kitap Fuarı, British Council ve İngiliz Yayıncılar Birliği'nin de destek verdiğini söyleyen Bakan Çelik, fuar kapsamındaki etkinliklerde Türkiye'yi yazar, sanatçı, çevirmen ve akademisyenlerin oluşturduğu 150 kişilik bir grubun temsil edeceğini ve fuarda 80'i aşkın kültürel profesyonelin de Türkiye'den etkinliğe katılacağını dile getirdi.
 
"2013 Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye" programı ve ulusal standının resmi açılışının 15 Nisan tarihinde, saat 10.00'da, kendisinin ve İngiltere Kültür, İletişim ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Ed Vaizey'in katılımıyla gerçekleşeceğini belirten Bakan Çelik, etkinliklerinin "Kültürel Program" ve "Profesyonel Program" olmak üzere iki ana bölümden oluşacağını dile getirdi.
 
Uluslararası Kitap Fuarları Ulusal Organizasyon Komitesi, İstanbul Ticaret Odası, Yunus Emre Enstitüsü, British Council ve Literatüre Across Frontiers işbirliğiyle hazırlanan "Kültürel Program" kapsamında 70 etkinlik gerçekleştirileceğini söyleyen Bakan Çelik, Uluslararası Kitap Fuarları Ulusal Organizasyon Komitesi, Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Londra Kitap Fuarı ve İngiliz Yayıncılar Birliği işbirliğiyle hazırlanan "Profesyonel Program" kapsamında ise 6 panel düzenleneceğini anlattı.
 
Türkiye Ulusal Standı'nda oluşturulacak özel alanda “Öğle Arası Buluşmaları” adıyla profesyonel görüşmeler gerçekleştirileceğini ifade eden Ömer Çelik, fuar kapsamında Türkiye Ulusal Standı ve Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde 8 sergi gerçekleştirileceğini, sergiler dışında Türkiye Ulusal Standı'nda hat, ebru ve cilt sanatçılarının düzenleyecekleri atölyelerle geleneksel el sanatlarından örnekler sergileneceğini bildirdi.
 
“Londra Kitap Fuarı” programı kapsamında düzenlenecek iki özel programa da yazarlar Elif Şafak ve Murathan Mungan'ın davet edildiğini kaydeden Bakan Çelik, Elif Şafak'ın 16 Nisan'da "Günün Yazarı" etkinliğinin konuğu olacağını, Murathan Mungan'ın ise konuk ülke devir teslim törenine, “2013 yılı Konuk Ülkesi Türkiye” adına konuşmacı olarak katılacağını söyledi.
 
 
(01.04.2013)