BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK ŞANGHAY'DA ÇİNLİ ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞTÜ (23.03.2013)

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Şanghay'daki temasları çerçevesinde Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler ve Çin’de okuyan Türk öğrencilerle bir araya geldi.
 
 
Çinli öğrencilere Türkçe öğrendikleri için teşekkür eden Bakan Çelik, İpek Yolu'nun başladığı yerden bittiği yere kadar büyük bir sevgi olduğunu söyledi.
 
 
Çocukların hepsini yaz tatilinde Türkiye'ye davet eden Çelik, öğrencilere "Benim misafirim olun" dedi.
 
 
Çocukların, Türkçe isimlerinin yanında bir de Türkiye'den memleket seçtiğini hatırlatan Ömer Çelik sözlerine şöyle devam etti: "İstanbul'u gezin, sonra da Türkiye'deki memleketlerinizi gezin. Size uyan tarihte gelin, bizim kültürümüzü, insanlarımızı daha iyi tanıyın. Kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Konfüçyüs'ün ülkesinin çocuklarını Mevlana'nın ülkesinin çocukları büyük sevinçle karşılayacaktır. Türkiye'nin en büyük tanıtımını sizler yapacaksınız. Sorumluluk artık sizindir. Bu vazifeyi size veriyoruz."
 
 
Bakan Çelik'in memleketi Adana'yı seçen Işıl isimli öğrencinin, "Adanalıyık, Allah'ın adamıyık" demesi ise görüşmede renkli görüntüler oluşturdu. Diğer bir öğrenci ise Orhan Veli Kanık'ın "İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı" şiirini okudu.
 
 
Bakan Çelik daha sonra öğrencilerle birlikte "Bir başkadır benim memleketim" şarkısını söyledi.
 
 
Çin’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören Türk öğrencileri “Türkiye’nin Çin’deki fahri büyükelçileri” olarak adlandıran Bakan Çelik öğrencilerin Çin ile ilgili izlenim ve deneyimlerini dinlerken, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki öneri ve düşüncelerini de aldı.
 
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Şanghay'da Çinli öğrencilerle görüştü
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Şanghay'da Çinli öğrencilerle görüştü
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Şanghay'da Çinli öğrencilerle görüştü