BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK MOSKOVA'DA (17.03.2013)

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Rusya'nın başkenti Moskova'da 16-19 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenen "Intourmarket (ITM) 2013" turizm fuarına katıldı.

Fuarın açılış töreni öncesinde, milletvekilleri, Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin ve diğer yetkililerle birlikte Türkiye standını gezen Bakan Çelik buradaki çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Halk oyunları grubunun sergilediği Karadeniz yöresi oyunlarını da izleyen Bakan Çelik daha sonra turizm acente temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün gelişimi ile ilgili fikir alış verişinde bulundu.

Bakan Çelik Rus Mevkidaşıyla Görüştü

Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinski ve Turizm Federal Ajansı Başkanı Alexander Radkov ile bir görüşme gerçekleştiren Bakan Çelik, Rusya ile Türkiye'nin kültürel alanda da ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini belirterek, "Kültürlerimizi birbirimizden öğrenelim, ortak tarihimizi birlikte yazalım" dedi.
Türkiye standında yapılan görüşme Rus mevkidaşının Çelik'e, "Vareniki (peynir ya da patatesle hazırlanan bir çeşit mantı)" ikramıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Rusya ve Türkiye arasındaki turizm sektörünün önemli bir gelişme kaydettiğini belirterek, Rus turistlerin Türkiye'de kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri için güvenlik ve sağlık alanında tedbirlerin alındığını söyledi.

İki ülkenin kültürel iş birliğinin artırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, Rusya ve Türkiye'nin karşılıklı kültür merkezlerinin kurulması konusunda anlaşma imzaladıklarına değinerek, "Türkiye'de Rus kültürüne karşı büyük bir ilgi var. Biz de bunu teşvik ediyoruz. Kültürlerimizi diğer kaynakların üzerinden değil, birbirimizden öğrenelim, ortak tarihimizi birlikte yazalım" dedi.

Turizmi sadece ekonomik bir aktivite olarak değil, iki ülkenin beşeri ilişkilerini geliştiren, halklar arasındaki bir etkileşim olarak gördüklerinin altını çizen Ömer Çelik, bu kapsamda kültürlerin tanıtımının önem taşıdığını ifade ederek, "Rus kültürünü tanıtabilmeniz için Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak size Türkiye'nin kapılarını ardına kadar açıyoruz. Eğer arzu edersiniz biz de aynı faaliyetleri Rusya'da seve seve yaparız" dedi.

Rus mevkidaşını Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyacağını sözlerine ekleyen Bakan Çelik, "Gelirseniz sizi kendi memleketime götürüp, tam 3 bin yıllık Taşköprü üzerinde bir masa kurup, yemek yedireceğim. Hiç aramızda resmiyete gerek yok, 'geliyorum' demeniz yeterli" ifadesini kullandı. Vladimir Medinskiy ise Bakan Çelik'i St. Petersburg'a davet etti.

En Büyük Stand Türkiye'nin

Bu yıl sekizincisi düzenlenen "Intourmarket (ITM) 2013" turizm fuarına Türkiye, Çin, Mısır, Yunanistan, İspanya gibi dünyanın turizm merkezlerinin yanı sıra 143 turizm destinasyon bölgesinden yaklaşık 1400 temsilci katılıyor.

Fuarda en büyük standa sahip olan Türkiye'yi Ankara, İstanbul, Antalya, Didim gibi bölgesel turizm birliklerinin yanı sıra 12 farklı bölgenin temsilcileri ve 11 özel turizm tesisi ile acentası temsil ediyor.