BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK: “MEDENİYETİN TEMELİ KADINDIR” (08.03.2013)

 

* Kültür ve Turizm Bakanı Çelik “Batıya Doğru Akan Nehir” Medeniyet Sergisi’nin açılışına katıldı.
* Bakan Çelik serginin açılışında “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutladı.
* Ömer Çelik açılışın ardından gazetecilerin Kanatlı Denizatı Broşu ile ilgili sorularını yanıtladı.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yeri olan Mezopotamya’ya çekmeyi amaçlayan ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından hazırlanan “Batıya Doğru Akan Nehir” medeniyet belgeselinin fotoğraflarının Atatürk Havaalanı’nda ziyaretçilerle buluştuğu serginin açılışına katıldı.
 
Törende bir konuşma yapan Ömer Çelik açılışını gerçekleştirdikleri bu serginin üzerinde binlerce saat çalışılmış bir araştırma olduğunu vurguladı.
 
Medeniyetler meselesinin bundan sonra daha da fazla araştırma gerektiren bir mesele olduğunun altını çizen Bakan Çelik, Avrupa’nın dünya tarihini kendi tarihi ölçeğinde değerlendirdiğini ifade ederek, “Kendi medeniyetlerini merkeze alarak medeniyet milliyetçiliği yapmışlardır” dedi.
 
Medeniyet milliyetçiliğinin, medeniyet kavramı ile çatıştığını anlatan Ömer Çelik, hiçbir medeniyetin saf kan olmadığına özellikle vurgu yaptı. Batı kaynaklı bazı eserlerin Ortaçağı karanlık çağ olarak gösterdiğini konuşmasında ifade eden Bakan Çelik, bunun doğru bir anlayış olmadığını, Türkiye olarak bütün dünya medeniyetinin korunmasında azim ve kararlılık gösterdiklerini sözlerine ekledi.
 
Bakan Çelik’ten Dünya Kadınlar Günü Mesajı
 
“Batıya Doğru Akan Nehir” medeniyetler sergisinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenmesinin ayrı bir anlam ifade ettiğini belirten Ömer Çelik, medeniyetinin temelinin kadın olduğunu söyledi.
 
Bir medeniyetin standardını ortaya koyan şeyin oradaki kadına bakış açısı olduğunu kaydeden Bakan Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Kim ne derse desin medeniyetin temeli kadındır. Kadın o kültürde kıymetli ise orada medeni bir toplum ve medeni hayat olduğunu iddia edebiliriz. Bu sebeple dünya kadınlar gününü kutluyorum.”
 
“Kanatlı Denizatı Broşu”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, serginin açılışında Almanya’dan iadesi sağlanan Kanatlı Denizatı Broşu’nun Türkiye’ye getirilmesine ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
 
Eserin bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne ulaşacağını ve yakın zamanda da burada sergileneceğini söyleyen Çelik, "Türkiye'den izinsiz ve kaçak yollarla götürülmüş bütün eserleri geri istiyoruz" dedi.
 
Kanatlı Denizatı Broşu’nun bir yıl içerisinde Uşak’taki müzeye nakledilerek yerinde sergileneceğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı açıklamalarına şöyle devam etti: "Şimdi Batı basınında bu yöndeki politikamızla ilgili yazılar çıkıyor. Türkiye'den izinsiz ve kaçak yollarla götürülmüş bütün eserleri geri istiyoruz. Ama izinle götürülmüş bir eser varsa tabii bunları geri isteme gibi bir durumumuz yok. Kaçak ve izinsiz götürülen bazı eserleri geri istememizi, bazı çevreler eleştiriyor. Bunu milliyetçi bir tutum olarak görüyorlar. Her eserin imkan varsa bulunduğu yerde, o yerin atmosferi ve ruhu ile bütünlük içerisinde sergilenmesi gerekir. Bu imkan yoksa ki, bu imkan her zaman bulunamayabilir, o zaman biz çok güzel yerlerde, hayatın içerisinde sergilemek istiyoruz. Kaçak
götürülmüş bütün eserler Anadolu topraklarında sergilenmelidir. İzinli olarak götürülenlere diyecek bir şeyimiz yok. Onların sadece dünyanın en güzel yerlerinde sergilenmesini diliyoruz "
 
Kaçak ya da izinsiz götürülen bazı eserlerin geri verilmesi konusundaki girişimlerine bazı ülkelerin direnç gösterdiğini de ifade eden Çelik, bunun bir politika olmadığını, bunların mutlaka dönmesi gerektiği için istediklerini söyledi.
 
Diğer istekleri konusunda da müjdeli haberler vermeyi arzuladığını belirten Ömer Çelik, bir soru üzerine, bunlarla ilgili ipucu vermeyeceğini, bu tür eserlerin yakın zamanda anavatanında sergilenmesini umut ettiğini ve bununla ilgili de çalışmalarının devam etiğini söyledi.