BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÇELİK: “ADANA’YA 24 SAAT YAŞAYABİLEN BÜYÜK BİR MÜZE KAZANDIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ” (02.03.2013)

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Bakanlığının üst düzey bürokratları ve ilgili kuruluşların bölge yetkilileri ile Adana Valiliği’nde Bakanlığın Adana ve çevresindeki çalışma, plan ve projelerini ele aldı. 
 
Bu çalışmalar çerçevesinde Adana Milli Mensucat Fabrikası’nda da incelemelerde bulunan Bakan Çelik, Adana’nın kültürel ve tarihsel mirası temsil etmek açısından çok özel bir öneme ve kıymete sahip olduğuna işaret ederek, Adana’ya 24 saat yaşayabilen, sürekli dinamik bir hayatı içerisinde barındıran bir müze kazandıracaklarının müjdesini verdi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik açıklamasında şunları kaydetti: “Kafamızdaki müzenin çocukluğumuzdan kalma sıkıcı ve normal eğitim öğretim faaliyetleri içerisinde kasvetli binalara sahip bir imajı var. Onun yerini canlı, cıvıl cıvıl, özellikle çocuk ve gençlerle, onların gündelik hayatlarıyla iç içe müzeler düşünüyoruz. Bunları büyük bir mekan olarak artık planlamak istiyoruz. Bu mekanlar küçük küçük tarihi eserlerin sergilenmediği, yeterli görkeme sahip olmayan yerler olmaktan çıksın. Buraları cıvıl cıvıl, dinamik, günlük olarak gençlerin, çocukların sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri, akşam da belli saatlere kadar yaşayabilen sosyal ve kültürel faaliyetlere zemin olan yerler olarak düşünüyoruz. O nedenle baktığımız yere sadece eserlerin sergilendiği yer olarak bakmıyoruz. Eserlerin doğru sergilenmesinin yanı sıra bu bahsedilen sosyal ve kültürel aktivitelere de zemin teşkil edecek yerler bakıyoruz”