BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİNİN 2. DURAĞI​ SÜMELA VE PALANDÖKEN

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere iki yıl önce Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile ilk adımı atılan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bu yıl 5 Ağustos'ta Kapadokya’da başladı, 12 Kasım'a kadar sürecek Kültür Yolu Festivallerinin ikinci durağı ise Trabzon ve Erzurum.

Trabzon ve Erzurum’da 19-27 Ağustos’ta eş zamanlı düzenlenecek olan Sümela ve Palandöken Festivallerinde 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek sergilerden tiyatrolara, konserlerden çocuk etkinliklerine, film gösterimlerinden söyleşilere yüzlerce etkinlik halkla buluşacak.

Festival, amatör ve profesyonel fotoğrafçılardan oluşan yüzlerce fotoğrafseverlerin katılımıyla gerçekleştirilecek Fotomaraton ile başlayacak. Fotoğraf tutkunları Trabzon ve Erzurum’un  manzarasının en güzel göründüğü alanlarda kortej ve bando eşliğinde bir araya gelecek. Festival süresince çekilen fotoğraflar, jüri tarafından değerlendirilecek ve seçilen eserlere para ödülü takdim edilecek.

Konserler Trabzon ve Erzurum'u Renklendirecek...

Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında, Trabzon Fuar Merkezi’nde Bengü, Mehmet Erdem ve Rubato, 100. Yıl Marşları ( Metin Özülkü, Ömür Gedik, Hande Ünsal, Gökhan Tepe, Ferda Anıl Yarkın, Güliz Ayla), Motive, Fatma Turgut, Ali Kınık, Göksel, İkilem, Dedüblüman, Oğuzhan Koç gibi isimler konser verecek.

Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında ise Erzurum Etkinlik ve Miting Alanı’nda Ferhat Göçer, Merve Özbey, Yavuz Bingöl, Elif Buse Doğan, Ali Kınık, Uğur Işılak, Alişan, Sinan Akçıl, Fatma Turgut konserleri gerçekleşecek. Ayrıca Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve tasavvuf konserleri ve Halk Dansları Topluluğu da izleyiciyle buluşacak.

İki Şehir de Sanata Doyacak...

Sümela’nın efsanesi heykel enstalasyonu ile günümüze aktarılıyor

Puzzle of Anatolia “Kutsal Damlalar” heykel enstalasyonu Trabzon’un en bilinen efsanesini günümüze sanat yoluyla aktaracak. Efsane odur ki Sümela Manastırı ortasında bir ayazma saklar, bu kutsal havuzdan da çeşitli zamanlarda iri iri su damlaları düşermiş. Bu damlalar zamanla Trabzon’un bolluk ve bereket dolu diğer kaynaklarıyla coşup birleşmiş… İşte bu efsaneyi anlatan enstalasyon Sümela Kültür Yolu Festivali süresince Trabzon Ganita Faroz sahil bandında görülebilecek.

‘Amber’in Sırları’ Trabzon’da Türk izleyicilerle buluşuyor

Letonya Büyükelçiliği, Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında ünlü sanatçı Andris Zēgners tarafından hazırlanan ‘Amberin Sırları’ adlı sergiyi Türk izleyicilerle buluşturuyor. Letonya'nın eşsiz hikayelerini ve mirasını Türkiye'deki izleyicilerle paylaşmayı amaçlayan sergide, Andris Zegners'ın objektifinden 40 milyon yıl önce oluşmuş olan kehribar taşı, 19 büyük ölçekli makro fotoğraf ile sunulacak.

Ayasofya Camii iç avlusunda ebru sanatı dijital deneyim odası ziyaretçilerini bekliyor 

Ebru Sanatını, Trabzon’da Ayasofya Camii’nde Dijital Deneyim odasında deneyimlemek isteyen izleyiciler festival boyunca bu fırsata sahip olacak. 19-20-21 Ağustos tarihlerinde ise Ayasofya Camii iç avlusunda Garip Ay isimli gerçek zamanlı ebru performansı video haritalama (mapping) gösterisi yapılacak.

Muhammet Mağ ‘Hiç’ sergisi Erzurum Çifte Minareli Medrese’de sergilenecek

Türkiye'nin sayılı tezhip ustalarından biri olarak gösterilen ve birçok sanat koleksiyonunda çok sayıda eseri bulunan hat ve tezhip sanatçısı Muhammet Mağ'ın  insanın doğumundan ölümüne olan süreci anlatmaya çalıştığı ‘Hiç’ sergisi 19-27 Ağustos tarihleri arasında Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Erzurum Çifte Minareli Medrese’de görülebilecek. 

Gökyüzü Gözlem Şenliği Erzurum’da

19-20 Ağustos tarihlerinde Erzurum’da Konaklı Kayak Merkezinde Çadır Kampı ve Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlenecek.

İbrahim Erkal’a saygıyla

2017 yılında kaybettiğimiz Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal da Kültür Yolları Festivali, Palandöken durağında tekrar anılacak. Ayşegül Zaim ve Enver Merallı’nın ‘İbrahim Erkal'a Saygıyla’ konseri festivalin açılış günü olan 19 Ağustos 2023 tarihinde Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Millî İrade Salonu’nda dinleyicilerle buluşacak. 

Sümela ve Palandöken'de Özel Filmler...

Eren Bülbül unutulmadı

Trabzon Maçka'da teröristlerle yapılan çatışma sırasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül ile onu korumak için 41. Yaş gününde 41 mermiyle şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hikayesinin anlatıldığı, ‘Kesişme: İyi ki Varsın Eren’ filmi Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz gösterilecek.

‘Buğday Tanesi’ filmi tanıtımı Trabzon’da

Haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşı verdiği mücadele ile engelli insanlara umut olan Ak Parti İstanbul milletvekili Serkan Bayram’ın hayatını anlatan ‘Buğday Tanesi’ filmi, 24 Ağustos 2023 Perşembe günü Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsanbey Kültür ve Sanat Merkezi'nde (Büyük Salon) gerçekleşecek tanıtımın ardından izleyiciyle buluşacak.

Erzurum Kongresi’ni anlatan filmin tanıtımı festivalde yapılacak

Yapımcılığını Ahmet Yenilmez’in yaptığı, Cumhuriyet’in kuruluşunda önemli bir kilometre taşı olan Erzurum Kongresi’ni anlatan ‘İlk Ses Erzurum’ filmi, Erzurum Kongre binası başta olmak üzere şehrin tarihi mekanlarında çekildi. Filmin tanıtımı, 25 Ağustos 2023 tarihinde Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Erzurum Resim ve Heykel Müzesinde (Kongre Binası) gerçekleştirilecek. 

20. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi ve Ödül Töreni Erzurum'da...

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği 2022 yılında 20’ncisi gerçekleştirilen fotoğraf yarışmasının sergisi ve ödül töreni Erzurum Resim ve Heykel Müzesinde (Kongre Binası) Palandöken Kültür Yolu kapsamında 19 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilecek. 

Çocuk Etkinlikleri, Tiyatrolar ve Müzikaller...

Sümela ve Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturulacak. Festivali kapsamında birbirinden önemli tiyatro oyunları ve müzikaller de sahnelenecek. 

Sümela ve Palandöken etkinlikleri kapsamındaki çocuk atölyeleri, bando gösterileri, edebiyat söyleşileri, sanat etkinlikleri, geleneksel el sanatları çalışmaları, çocuk kulüpleri, ebru sanatı deneyimleri, tiyatrolar, yayla şenlikleri ve festivaldeki yüzlerce etkinliğin ayrıntılarına https://kulturyolufestivalleri.com/ adresinden ulaşılabiliyor.

(16.08.2023)