BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY'DAN "19 MAYIS" MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Ersoy’un mesajı şöyledir:

‘İlham ve kuvvet menbaı milletin kendisidir’ der Atatürk.

O, bir ve bütün olarak mücadele verilirse bu milletin özgürlüğünü ve geleceğini kurtarabileceğine yürekten inanıyordu. 19 Mayıs 1919 bu inancın Anadolu’ya taşındığı tarihtir. O günden sonra da bu inanç adım adım beklenen karşılığı ve katılımı görmüştür. Hatta daha Samsun’a çıkışının üçüncü gününde İstanbul’a yolladığı raporda Büyük Önder bu aziz milletin ruh halini şöyle ifade etmiştir:

‘Millet yekvücut hâkimiyet esasını ve Türk duygusunu hedef tutmuştur.’

Şunu asla unutmamamız gerekiyor; ilk zafer, insanların mukaddesatı yolunda mücadele etmek için meydana çıkma cesaretini göstermesidir. Bu manevi zafer kazanılmamış ise zaten fiilî bir mücadele asla olmayacaktır. O yüzden 19 Mayıs 1919’u Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı bildiğimiz gibi Cumhuriyet’e giden yolda milletçe kazanılan ilk zafer, istiklal ve istikbalin ilk günü olarak da daima hatırlamalıyız. Türkiye Yüzyılı’na ilerlerken biliyoruz ki o günün mirası her şeyden önce fikrimizde, düşüncemizde, cesaret ve öz güvenimizde yatmaktadır ve her zerresiyle nesillerimize böyle aktarılacaktır.

Aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum.”

(18.05.2023)