BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


59. KÜTÜPHANE HAFTASI BAŞLIYOR

Türkiye’de kütüphanelere ve kütüphanecilik mesleğine olan farkındalığı artırmak üzere her yıl kutlanan Kütüphaneler Haftası’nın 59’uncusu başlıyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu yıl "Kütüphane İyileştirir" ana temasıyla düzenlenecek olan haftanın başlangıcı Ankara’dan yapılacak. 

Türkiye genelinde kütüphanelerin çeşitli etkinliklerle kutlayacağı hafta, araştırmacılar, akademisyenler, kütüphaneciler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 27 Mart’ta başlayacak. 

Millî Kütüphane’de gerçekleştirilecek olan 59. Kütüphane Haftası’nın açılışında “Kütüphane Binaları: Deprem ve Diğer Afetlere Hazırlık” konferansı düzenlenecek. 

Haftanın ikinci günü “Afet ve Acil Durum Yönetiminde Koordinasyonun Hayati Rolü” ile “İz Bırakanlar: Gezici Kütüphaneler” adlı oturumlarda deprem bölgesinde görev yapmış kütüphane müdürleri ve personeller yaşanılanları paylaşacak.

Depremzedelere Psikososyal Destek

Türkiye genelinde geleneksel sanatlardan söyleşilere kütüphanelerde çeşitli etkinliklerle vatandaşların ağırlanacağı hafta boyunca depremzedeler için de psikososyal destek faaliyetleri düzenlenecek.

İstanbul Rami Kütüphanesi ile Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, Kesikköprü Kampı ve Millî Kütüphane ise depremzede gençlerle haftanın üçüncü gününden itibaren buluşacak.

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin yaşandığı bölgelerden Ankara’ya gelenler 29 Mart'ta Millî Kütüphane’de düzenlenecek söyleşi ve atölyelere katılacak.


59. KÜTÜPHANE HAFTASI PROGRAMI
2a.jpg
3a.jpg
4a.jpg
5a.jpg

(24.03.2023)