BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


CÜNEYT ARKIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

Türk sinema tarihine damga vuran isimlerden Cüneyt Arkın için Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) tören düzenlendi.

Arkın'ın ailesi, sanatçı dostları ve sevenlerinin katılımıyla gerçekleşen, oyuncu Atılgan Gümüş'ün sunduğu, törende filmlerinden kesitler gösterildi.

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sanatçının ailesine sabır dileyerek, "Yüreğimize bir burukluk, bir ağırlık çöktü. Zira Cüneyt Arkın ismi bir sanatçı adı olmanın ötesinde, bir duruş ve kararlılık ifadesiydi. Dram, romantik, komedi, sinemada hangi türde olursa olsun, canlandırdığı karakterin hakkını sonuna kadar verdi. Ama hepsinden öte, Türk tarihine sinema perdesi üzerinden eşsiz bir kapı açtı. Popüler kültürün asimile eden, özünden koparan, akıl çelen etkilerine, sanat ve direnişin akla gelen ilk ismi Cüneyt Arkın oldu ve bütün bunları yokluk ve imkansızlıklara rağmen başardı. Bildiği, inandığı yolda devam etti." dedi.

Arkın'ın daima hatırlanacağına işaret eden Ersoy, şunları kaydetti:

"Bu denli uzun soluklu, zengin, üretken bir sanat hayatının sinemamızda bıraktığı izler asla silinmeyecektir. Ne kadar zaman geçerse geçsin mihenk taşı gibi değer ölçüsü olmaya, yol göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Bugün onu uğurlarken dilimizde sadece şükran ifadeleri olması, her şeyi anlatan bir özet zaten. İyi ki vardın, iyi ki bildiğin ve inandığın yolda sebat ettin. Yönünü, yolunu değiştirmeden sanatını icra ettin. Adın gibi yaptıkların da bizimle seni örnek alarak yetişenlerle, tarihini, kültürünü, sanatını seven, nesillerle yaşamaya devam edecek."

Bakan Ersoy, Cüneyt Arkın'ın anısını, ismini yaşatmada en büyük sorumluluğun Kültür ve Turizm Bakanlığına düştüğünün altını çizerek, "Biz, biliyorsunuz iki sene önce Beyoğlu'nda Atlas Sineması'nı ve Türk Sinema Müzesi'ni hayata geçirdik. Kendisi Kovid-19 salgını sebebiyle açılışa katılmamıştı. 'Koronavirüs geçer geçmez bakalım. Beraber gezeriz inşallah' demişti. Şimdi biz ailesinin öngördüğü şekilde Atlas Sineması'nda bir köşeyi Cüneyt Arkın'a ayıracağız. Bize bıraktığı mirası gelecek nesillere aktaracak şekilde yaşatacağız. En kısa zamanda ailesiyle birlikte bunu gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

"Hayatında hep 'milletim, halkım, vatanım' dedi"

Sanatçının oğlu Murat Arkın, babasının vatan ve millet sevgisine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Hayatında hep 'milletim, halkım, vatanım' dedi. Biz her şeyi ondan öğrendik. Satrançta yaptığım her hamlede o var. Attığım her adımda o var. Yüzerken attığım her kulaçta o var. Muhabbet ettiğim her insanın gözünde o var. Pek medyaya, sosyal medyaya bakamadım ama gelen mesajlardan, söylenenlerden şunu gördüm ve gurur duydum bir kez daha, dini, dili, ırkı mezhebi, rengi, politik görüşü ne olursa olsun, tüm insanlarımızın üzerinde anlaştığı, uzlaştığı birleştirici bir unsur olmuş Cüneyt Arkın. Ne mutlu bize, böyle bir değerimiz oldu." ifadelerini kullandı.

Oğlu Kaan Polat Cüreklibatır ise şunları anlattı:

"Babam hayatı çok zor ama dolu dolu yaşamış. Hafızalara kazınan filmleriyle ölümsüz karakterleriyle büyüdük. En önemlisi de (filmlerini) vatanına ve milletine olan sevgisini birleştirerek yapması oldu. Bir röportajında 'Çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz?' diye sormuşlardı. Şu cevabı vermiş; 'Ben çocuklarımın gülmesini, mutlu, iyi insan olmasını istiyorum.' Çocuktum. Tabii iyi insan nedir anlamamıştım. Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, mütevazılığı, en önemlisi iyi insanların hep kazandığını, kötülerin bir şekilde kaybettiğini öğrendik. Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı. Bütün bedeninin, ruhunun bana geçtiğini hissediyorum. Orada bir makalede şöyle diyordu; 'Hayatı yaşamak cesaret ister'. Aslında kitabın özetiydi bu. Yaşama cesaretinin kendisiydi o."

Törende sanatçının eşi Betül Cüreklibatır ile kızı Filiz Canlı Cüreklibatır da yer aldı.

Cüneyt Arkın'ın cenazesi, konuşmaların ardından dualarla AKM'den uğurlanarak, Teşvikiye Camii'ne cenaze namazı için götürüldü. Usta oyuncu Cüneyt Arkın Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

(30.06.2022)

  • f46265c8-6875-48ea-bbf9-f6fcf484441c.jpg
  • 78214713-262b-4acd-bf27-51c9c65acd14.jpg
  • 5539fdc7-1667-42dc-aa18-f25c8c569659.jpg
  • 554f74e2-1186-4e70-80f9-536f51b017aa.jpg
  • 8820b7dd-942c-4b6f-8787-cafcb7d247e8.jpg
  • 5a7349e1-dcbb-409a-a9fe-b395eeff4536.jpg
  • C (2).jpg
  • C (3).jpg
  • C (1).jpg