BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BODRUM SANAT DOLU GÜNLERE HAZIRLANIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 3’üncü ‘Bodrum Kaleiçi’ etkinlikleri 2 Temmuz Cuma günü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün sahneleyeceği “Napoliten Şarkılar-Türk Tenorları” konseri ile perdelerini açacak. Etkinlikler, birbirinden farklı konserler, bale ve tiyatro oyunlarıyla 21 Ağustos Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce organize edilen etkinlikler Bodrum Kalesi’nde sahnelenecek ve yaz sezonu boyunca renkli görüntülere sahne olacak.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün de katkı sunacağı organizasyonda pandemi önlemlerinin tamamı alınacak.

Açılışta “Napoliten Şarkılar-Türk Tenorları” konseri

3. Bodrum Kaleiçi Etkinlikleri 2 Temmuz 2021 Cuma akşamı “Napoliten Şarkılar-Türk Tenorları” konseri ile başlayacak.

Sanatseverleri adeta kısa bir İtalya yolculuğuna çıkaracak konserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi tenorlarından Besnik Ademoğlu, Ali Murat Erengül, Can Reha Gün, Yoel Keşap, Serkan Taylan ve Ayhan Uştuk solist olacak.

Sahne kurgusu Hüseyin Kaya’ya ait konser, geçtiğimiz sezonlarda seyircinin beğenisini kazanan, duygu yüklü İtalyan halk şarkılarından oluşan programı ile sanatseverleri bekliyor olacak.

Tango melodileri hatırlanacak

9 Temmuz 2021 Cuma akşamı, “Tango Tango” konseri ile tango repertuvarında bulunan tüm zamanların en ilham verici yerli ve yabancı melodileri seslendirilecek.

Orkestra Şefi Tolga Taviş yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçıları bas Teyfik Rodos ve soprano Filiz Güneş’e eşlik edecek. Kostüm Düzenleme Sevcan Yenihayat Horozgil, video prodüksiyon Ahmet Şeren tarafından gerçekleştirilecek.

Devlet Tiyatroları’ndan bir dünya klasiği

Devlet Tiyatroları, dünya çapında bir yazar olan Moliere'in dünya klasiği oyunu ‘Cimri’yi 10 Temmuz Cumartesi günü ‘Kaleiçi Etkinleri’ kapsamında sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Başkarakter Harpagon'u Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un canlandırdığı oyunun dekor tasarımı Hakan Dündar'a, kostüm tasarımı Funda Karasaç'a müziklerinini Kemal Günüç'e ve ışık tasarımı Osman Uzgören'e ait.

Oyun, mal varlığını herkesten esirgeyen ama sempatik tarafı da bulunan bir karakter olan Harpagon’un yaşadıklarını anlatıyor.

Tango Akşamı

3. Bodrum Kaleiçi etkinlikleri kapsamında 17 Temmuz 2021 Cumartesi akşamı, ritmin, müziğin, dansın aynı anda sahnede olacağı “Tango Akşamı” geceye damgasını vuracak.

Ankara Devlet Opera ve Balesi solist ve orkestra sanatçılarından oluşan Evrensel Enseble, Ankara Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları ile tango ateşini sahneye taşıyacak. Etkinlikte, düzenlemesini Deniz Aydın’ın yaptığı, Astor Piazzolla’nın büyüleyici tango müziklerine orkestra sanatçıları Deniz Aydın ve İlayda Erden kemanda; Ercan Gören viyolada; Sevinç Aliyev viyolonselde; Özgür Uluçınar kontrbasta ve Melahat İsmailova piyanoda eşlik edecek. Tango Akşamı’nın koreografisini Nilgün Bilsel Demireller üstleniyor.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tarafından ise 13 Temmuz 2021 tarihinde Şef Gürer Aykal yönetiminde “Bodrum Kalesinde Dünya Müzikleri”, 22 Temmuz 2021 tarihinde Belkıs Özener ile Çiğdem Gürdal’ın solistliğinde “Yeşilçam Şarkıları” konserleri gerçekleştirilecek.

Sanatseverler 3. Bodrum Kaleiçi Etkinliklerinin biletlerini www.biletinial.com üzerinden alabilecekler.


(30.06.2021)