BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ÖZEL SEKTÖRÜN TURİZM YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR.

Antalya Phaselis bölgesine hizmet verecek olan özel bir tesisin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy katıldı.

Türkiye'nin turizmde çok büyük yatırım ve kazanç potansiyeli barındıran bir ülke olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdiklerini ifade etti. Erdoğan, "Kendisi de sektörün içinde olan Kültür ve Turizm Bakanımız, yurt içinde ve yurt dışında gereken her adımı attı, adeta kısa mesafe koşucusu diyeceğim, maraton biraz uzun olur, gidilmedik ülke bırakmadı. Bir taraftan Almanya, bir taraftan İngiltere, bir taraftan Rusya, bütün bunlarla bu koşturma yapılırken biz de telefon diplomasimizi yoğun şekilde devam ettirdik ve hamdolsun sonunda bu ülkelerden müjdeler gelmeye başladı." diye konuştu.  Salgın paniğinin geride kalması ile ülke olarak turizm pastasından çok daha büyük pay almayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, destekler ve teşviklerle sektöre pek çok kolaylık tanındığını ve bu teşviklerin devam edeceğini söyledi.

Beklentimiz Geç Başlayan Sezonun Geç Bitmesi

Açılışta konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Kovid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden birinin turizm sektörü olduğunu aktararak Türkiye'nin başta sağlıkla ilgili aldığı önlemler ve yaptığı yatırımlarla süreci kontrollü bir şekilde, "en az hasarla doğru bir çizgide" yönetmeyi başardığını dile getirdi. Bunun en güzel sonucunun, son 10 günde Türkiye'nin yurt dışıyla olan hava trafiğinin birer birer açılması olduğuna işaret eden Ersoy, şöyle konuştu: "Özellikle turizmin Türkiye'de iki başkenti var, biri Antalya'mız ikincisi İstanbul. Havalimanı sonuçlarını da almaya başladık. Son 10 gündür havalimanı trafiğinde iki şehrimizde yüzde 30-35 civarında günlük varışlarda artışlar var. En son dün aldığımız mutlu birhaberle bunun daha da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Son 10 gün içinde İsviçre, Almanya, Fransa, ABD, son olarak dün Rusya'nın da Türkiye ile olan hava trafiğini açmasıyla... Bunlar en çok, yoğun yolcu aldığımız noktalar, destinasyonlar, inşallah biraz geç başlamış olan sezonun bu yıl tekrar iyi bir ivmeyle yukarılara doğru gideceğini öngörüyoruz. Tüm dünyada aynı sorun olduğu için beklentimiz geç başlayan sezonun geç bitmesi. Yani bu sene sezon ekim sonunda bitmeyecek muhtemelen yıl sonuna kadar sezon devam edecek. Biz de inşallah geçen senenin çok üzerinde bir rakamla bu sezonu tamamlayacağız."

Ersoy, Türk turizm yatırımcısının birçok kriz atlatmasına rağmen her daim yatırımlarına devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek turizm sektöründe sayıca fazla ve nitelikli turist profilini Türk turizmine kazandırmayı hedeflediklerini ve turizm yatırımlarını 81 ile yaymak için pek çok çalışma yürüttüklerini belirtti.

(19.06.2021)