BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

RESTORE EDİLEN TEŞVİKİYE CAMİİ YENİDEN İBADETE AÇILDI

1 (3).jpg

Teşvikiye Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğünce üç yıl önce başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldırdığı cuma namazı ile ibadete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılışta yaptığı konuşmada, restorasyon çalışmalarının Vakıflar Genel Müdürlüğünce gerçekleştirildiğini söyledi. Hem çevre düzenlemesi hem de içinde ve dışında yapılan çalışmalarla caminin tamamen elden geçirildiğini belirten Bakan Ersoy, bu kapsamda yaklaşık 21 milyon lira harcandığını dile getirdi.

Ramazanda kılınan ilk cuma namazına camiyi yetiştirmeyi başardıklarını kaydeden Bakan Ersoy, "Hayırlı olsun diyorum. Çok eski bir camimiz. İlk yılları 1794-1795 Sultan 3. Selim zamanında. Daha sonrasında tahribat gördüğü için 1855'te Sultan Abdülmecid tarafından tekrar yaptırılıyor. Daha sonra tabii defalarca restorasyon ve renovasyonlardan geçiriliyor. Çok yıpranmıştı. O yüzden 3 sene önce 2018 yılında tekrar bir restorasyona tabi tutuldu. Üç yıllık bir çalışmayla aslına uygun şekilde, özgün bir şekilde restore edildi." dedi.

Cemaatin de ramazanının mübarek olmasını temenni eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Teşvikiye Camii'nin ibadete yeniden açılmasının hayırlı olmasını diledi. Erbaş, hutbenin ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında cami içi ve avlusunda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde cuma namazı kıldırdı.

Bakan Ersoy'un yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi ve Şişli Kaymakamı Ali Fuat Türkel de namazda saf tuttu.

(16.04.2021)

  • 1 (3).jpg
  • 1 (4).jpg
  • 1 (2).jpg
  • 1 (5).jpg
  • 1 (1).jpg