BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY ARNAVUTLUK’TA

e3acb0b9-67e9-4b57-a0f5-f5fb247e66c8.jpg
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, resmi temaslarda bulunmak üzere Arnavutluk’u ziyaret etti.

Bakan Ersoy, ziyaretinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen Pazar Camii altındaki mekânda Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüştü.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede Bakan Ersoy'a aralarında Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ve TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik'in de bulunduğu heyet eşlik etti.

Görüşmede, Arnavutluk Kültür Bakanı Elva Margariti ve Turizm ve Çevre Bakanı Blendi Klosi de hazırda bulundu. Bakan Ersoy, görüşmenin ardından Ergiri'de Zekat Evi olarak adlandırılan tarihî mekanı ziyaret ederek, burada Margariti ve Klosi ile bir araya geldi.

Bu kapsamda, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Arnavutluk'un Turizm ve Çevre ile Kültür Bakanlıkları arasında kültür ve turizm alanlarında ayrı iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Bakan Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkeye geldiği andan itibaren çok iyi ağırlandıklarını belirterek, burada iki önemli protokol yaptıklarını söyledi.

TİKA'nın Arnavutluk'ta da ofisi olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, "TİKA vasıtasıyla uzun yıllardır buralarda birçok restorasyonları gerçekleştiriyoruz. Zaten Arnavutluk’la Türkiye arasında geçmişten gelen çok büyük bir kültürel bağımız var. Arnavutluk’u her zaman biz kardeş ülke olarak görüyoruz." dedi.

Arnavutluk genelinde bitirdikleri ve bitirmek üzere oldukları birçok cami ve başka restorasyon projelerinin olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, ilgili bakanlıklarla iş birliği yaparak yeni projelere de açık olduklarını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "İki ülke liderleri arasında hem Cumhurbaşkanımız hem Arnavutluk Başbakanı (Edi Rama) arasında çok iyi ilişkiler var. Bu bağlamda iki ülkenin geçmişten gelen ilişkilerinin artarak devam etmesini istiyoruz. Sadece TİKA'nın burada yapacağı restorasyon yatırımlarıyla sınırlı kalmasını istemiyoruz. Özellikle Arnavutluk'taki yatırım fırsatlarını da inceliyoruz. Türk yatırımcıları için burası örnek bir ülke olsun." diye konuştu.

Geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de Arnavut kardeşlerinin Türkiye'den talep ettiği her türlü desteği verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini dile getiren Bakan Ersoy, iki ülkenin kardeş ülke olduğunu ve bu ilişkileri geliştirerek devam ettirmek istediklerini kaydetti.

TİKA Çatısında Faaliyetlerimizi Yoğunlaştırdık

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arnavutluk’un güneyindeki Ergiri (Gjirokastra) şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) tadilatı ve tefrişatı yapılan Gjirokastra Erkek Öğrenci Yurdunun açılış törenine de katıldı.

Törende, Bakan Ersoy'un yanı sıra Arnavutluk Kültür Bakanı Elva Margariti, Turizm ve Çevre Bakanı Blendi Klosi, Ergiri Belediye Başkanı Flamur Golemi ile aralarında Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik’in de bulunduğu heyet ile bölgedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri yer aldı.

Buradaki konuşmasında, Arnavutluk’la çok köklü tarih ve kültür bağlarını paylaştıklarını, derin bir gönül birlikteliğine sahip olduklarını belirten Bakan Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk milletinin sevgi ve selamlarını iletti.

Bakan Ersoy, TİKA’nın 2001’den bu yana 532 projeyi hayata geçirdiğini anlatarak, "Özellikle 2004 itibarıyla TİKA çatısında faaliyetlerimizi daha da yoğunlaştırdık. Sağlık sektöründe hastane ve sağlık ocağı tadilatı, donanım desteği ve tıbbi analiz laboratuvarlarının kurulmasına yönelik 52 proje uyguladık." ifadesini kullandı.

Arnavutluk’un 2 binden fazla kültürel anıtı topraklarında barındırdığını vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Böylesi bir potansiyele sahipken şüphesiz ki kültür turizmi noktasında konulan hedefler de büyüktür. Bizler de zengin medeniyet mirasının turizme kazandırılarak, ülkenin ve halkın refahına katkı sunması için gerçekleştirilen çalışmaları takdirle karşılıyor ve destekliyoruz. Başbakan Sayın Edi Rama gibi sanatçı kökenli bir devlet adamının ve değerli mevkidaşlarımın bu alandaki hassas yaklaşımları iş birliğimizi daha da anlamlı kılmaktadır."

Bakan Ersoy, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Gjirokastra Kalesi ve Pazar Camii ile Saat Kulesi’nin restorasyonlarının da tamamlanarak kültür turizmine kazandırıldığına işaret ederek, Tiran Ethem Bey Camii restorasyonunun da bu yılın ilk yarısında bitirileceğini bildirdi.

Bir Kez Daha Gençlerimize Hizmet Götürmek İçin Kollarımızı SıvadıkÇocuk ve gençlerin eğitimine önem verdiklerine değinen Bakan Ersoy, Arnavutluk’un da yetişmekte olan yeni kuşaklarıyla bu dünyada hak ettiği yeri alacağını dile getirdi.

Bakan Ersoy, yürütülen ortak çalışmalar dolayısıyla Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Başbakan Edi Rama, Kültür Bakanı Elva Margariti ile Turizm ve Çevre Bakanı Blendi Klosi’ye teşekkürlerini ileterek, şunları kaydetti:

"Açılışını yapmakta olduğumuz erkek öğrenci yurdunun tadilatı ve donanım projesini de bu kapsamda değerlendiriyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Tiran ve Elbasan’da olduğu gibi bir kez daha gençlerimize hizmet götürmek için kollarımızı sıvadık ve çok şükür layıkıyla bu projeyi de tamamladık.Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ikili ilişkilerin her alanda daha da gelişerek güçlenmesi için desteklerimizi ve iş birliğimizi sürdüreceğiz. Gönül bağımızı, somut eser ve hizmetlerle taçlandıracağız. İki kardeş halkın geleceğe güçlü ve güvenle yürüyüşü sadece ülkelerimizin değil Balkan coğrafyasının da refah ve huzuruna önemli katkılar sağlayacaktır."

İlişkilerimizi Güçlendirdiğimiz Bir Aşamadayız

Arnavut Bakan Margariti de öğrenci yurdunda yapılan yenileme başta olmak üzere her zaman kendilerine verdikleri destekten dolayı Türkiye’ye özellikle teşekkür etti.

Margariti, Kasım 2019’da meydana gelen depremin ardından ülkesine yaptığı büyük yardım dolayısıyla Arnavutluk hükumeti temsilcisi olarak Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.


İşkodra’da Kurşunlu Camisi'nin restorasyonunu iki ülke arasındaki iş birliği ilişkisi kapsamında çok önemli bir adım olarak nitelendiren Margariti, şunları söyledi:

"Kültür Bakanlığımız ile Turizm ve Çevre Bakanlığımız, imzaladığımız anlaşmalarla sadece restorasyon, turizm ve çevre açısından değil telif hakkı, sanat eseri kaçakçılığı gibi geniş meselelere dokunduğumuz, ilişkilerimizi güçlendirdiğimiz bir aşamadayız. 2021'de bize büyük zorluklarda destek veren Türk hükumetinin stratejik ortağımız olması bizim için önemli."

Bakan Ersoy ile Ergiri şehrindeki temaslarına ve görüştükleri konulara da değinen Margariti, hükumet olarak kültür ve turizme ayrı bir önem verdiklerini kaydetti.

Margariti, TİKA’ya yaptıkları çalışmalardan dolayı da teşekkür etti.Belediye Başkanı Golemi, Türkiye’ye ve TİKA’ya şehirlerine verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini ifade ederek, şehirdeki tarihi evlerin desteğe ihtiyacı olan kültürel anıtlar olduğunu vurguladı.

Konuşmalar sonrasında resmi açılışı yapılan öğrenci yurdunda Bakan Ersoy ve Arnavut bakanlar, incelemelerde bulundu.

(08.04.2021)

 • d5169d01-70fd-43ab-9254-4faabc8bd7e4.jpg
 • b3850b87-ea8b-437b-852d-0a386a5283a8.jpg
 • 89381fcc-5ff1-4c17-9cfa-69ee8b686687.jpg
 • 6be4cd29-4f4d-43bb-b1d2-63bb5622a709.jpg
 • a9963374-63e1-4ec8-a835-ae90f363cb0b.jpg
 • d143cac1-c019-432a-a606-7f598d0284f8.jpg
 • 3082c818-af59-4b9d-8ad6-5f9db7f5aec0.jpg
 • 39afd023-70a1-4658-9764-312a7cedb239.jpg
 • 56c4ea2e-61bf-4a14-8f29-a3fc11087212.jpg
 • 008e6258-ba51-4912-915b-5a5093e40eb6.jpg
 • 6f75cbb5-6417-4e62-9b5f-a82aff265976.jpg