BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


MEHMET AKİF ERSOY HATIRA EVİ ZİYARETE AÇILDI

bb501aab-102f-462d-bb26-30123903ec3d.jpg
İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy'un Mısır Apartmanı'nda yaşadığı daire, "Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi" olarak ziyarete açıldı.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatıra Evi'nin Türk milletinin karakter aynası olarak yaşamış Akif'in hatırasını canlı tutacağını ve nesilden nesle aktarmaya devam edeceğini söyledi.

"Burası aynı zamanda İstiklal Şairi'mizin şahsında bağımsızlık mücadelesinin ve Cumhuriyetimizin kuruluş döneminin ruhunu da taşıyan bir mekân olmuştur." ifadesini kullanan Bakan Ersoy, Hatıra Evi'ni Mehmet Akif Ersoy'un yüksek karakterini ve onu şekillendiren yaşanmışlıkları yansıtacak bir bakış açısıyla tasarladıklarını aktardı.

"Misafirlerimiz Burada Şairin Seslendirilmiş Şiirlerini Dinleyebilecekler"

Bakan Ersoy, ziyaretçilerin mekânda vatan şairinin hem eserlerini hem de ona dair kaleme alınmış eserleri bulabileceklerine işaret ederek, "(Ziyaretçiler) belgesel odamızda yaşamını anlatan yapımı izleyecek ve ana salonumuzda da ilk yıllarından nihayetine kadar bu hayat yolculuğunu nesneler ve eserler üzerinden tecrübe edecekler. Son olarak şiir odamız, Mehmet Akif'in manevi dünyasıyla duygu ve düşünceleriyle buluşma alanı olacak. Misafirlerimiz burada şairin seslendirilmiş şiirlerini dinleyebilecekler." diye konuştu.

Mekânı değerli ve anlamlı kılan şeylerden birinin de hatıralar olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

"Mısır Apartmanı, Mehmet Akif'in hayatında iki önemli döneme şahitlik etmiştir. Girişteki bölüm ile belgesel salonumuz arasında sergilediğimiz iki fotoğraf, bu dönemlerden ilkine ışık tutar. Söz konusu fotoğraflar, ona edebiyat çevrelerinde duyulan saygının da tarihe düşülmüş notu gibidir. Zira bu kareler Mehmet Akif'in 'Asım' eserinin yayınlanmasını kutlayan bir dost meclisini günümüze taşımaktadır. O mecliste bulunan insanlar ise başka söze gerek bırakmayacak değerde isimlerdir. Cenap Şahabettin, Abdülhak Hamid Tarhan, Süleyman Nazif, Mithat Cemal Kuntay ve Sami Paşazade Sezai. Ayrıca fotoğraflarda görünmese de Faruk Nafiz Çamlıbel de orada bulunmaktadır. İkinci dönem ise hem vuslatı hem ayrılığı barındırır. 1925'te Mısır'a gidişi ile başlayan memleket hasreti, hastalık gibi acı bir sebeple de olsa 1936'da son bulmuş ve Mehmet Akif Ersoy Türkiye'ye dönmüştür. Bu dönüşte Mısır Apartmanı ona ev sahipliği yapmış, yaklaşık altı ay kaldığı bu ev onun son yolculuğuna da şahitlik etmiştir."

Mehter Takımının İstiklal Marşı'nı okumasıyla başlayan etkinlikte konuşmaların ardından Hatıra Evi gezildi. 

Bakan Ersoy, hatıra defterine şunları yazdı:

"Mehmet Akif Ersoy, ölümsüz eserleri, mücadeleci kişiliği, derin ilmi, örnek kişiliği ve İstiklal şairi olma özelliğiyle milletimizin gönlüne taht kurmuş, müstesna ve abide şahsiyetlerdendir. İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yılında Akif'in hayata gözlerini kapadığı bu daireyi 'Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi' olarak kültür hayatımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük şairin ruhu şad olsun."

Açılışa ayrıca İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz'ın yanı sıra aralarında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili yazar İskender Pala, Hasan Kaçan, Günseli Kato ve Hikmet Barutçugil'in bulunduğu kültür sanat dünyasından birçok isim katıldı.

(12.03.2021)

  • bb501aab-102f-462d-bb26-30123903ec3d.jpg
  • 54377427-bd21-4870-b15c-675190abe3ec.jpg
  • 0120afdd-0578-4625-93db-01032bc1cee0.jpg
  • b2304ee6-b25f-498f-8b7b-c70914b45b45.jpg