BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

VEGA İSTANBUL AVM KÜTÜPHANESİ OKURLARIYLA BULUŞUYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’nin 6’ıncı alışveriş merkezi kütüphanesini okurlarıyla buluşturacak.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın açılışını yapacağı Vega İstanbul AVM Kütüphanesi İstanbul’da hizmete sunulacak.

Ankara’da Nata Vega Outlet AVM, Subayevleri Vega AVM, Eskişehir’de Vega Outlet AVM, Ümraniye Akyaka Park AVM kütüphanesi ile MalatyaPark AVM Kütüphanesinin ardından Vega İstanbul alışveriş merkezlerinde okurların hizmetine sunulan 6’ıncı kütüphane olacak olan açılışı 31 Aralık saat 12.00’de yapılacak.

İstanbul Sultangazi Belediyesinin de destekleriyle açılacak olan kütüphanede, edebiyat ve sanat içerikli etkinliklere, söyleşilere, imza günlerine, müzik performanslarına ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak olan Vega İstanbul AVM Kütüphanesi, 258 metrekare alanda, 5 bin eser ile hizmet verecek. Okuma alışkanlığını desteklemek amacıyla alışveriş merkezi kütüphanesinden ödünç alınan kitaplar, başka bir AVM kütüphanesine iade edilebilecek.

Kütüphaneleri çocuklar ve gençler başta olmak üzere tüm vatandaşların olduğu her noktaya ulaştırarak kültür hayatına katkı sağlayan Bakanlık, alışveriş merkezlerinde kütüphane sayısını daha da yükseltmek için 25 AVM yönetimi ile de görüşmelerini ayrıca sürdürüyor.

Alışveriş Merkezleri Sosyal Sorumluluklarını Yerine Getiriyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 20 milyonun üzerinde kitap ve 57’si gezici olmak üzere bin 264 kütüphane ile okuma kültürünün yurt genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürdürüyor.

Bakanlık kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması, benimsetilmesi, bilgiye erişimin yaygınlaştırılması, kültür ve fikir ürünlerinin derlenmesi ile koruma altına alınması ve toplumun hizmetine sunulması misyonuyla önemli projelere de imza atıyor.

Klasik kütüphane mekânlarının dışında havaalanı, gar ve alışveriş merkezi kütüphaneleri ile çok farklı alanlara da ulaşmaya başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, hizmete sunduğu AVM kütüphaneleri ile yaşam boyu öğrenmeyi teşvik etmek ve okuma kültürü oluşturup okuma oranlarını artırma hedefinin yanı sıra alışveriş merkezlerinin de bu konudaki sosyal sorumluluklarını yerine getirmelerine fırsat sağlıyor.

(30.12.2020)