BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


15 TEMMUZ ŞEHİTLER ANITI VE MÜZESİ BAKANLIĞA TAHSİS EDİLDİ

İstanbul, Üsküdar, Kuzguncuk Mahallesi'nde bulunan "15 Temmuz Şehitler Anıtı ve Müzesi" 2016 yılında yaşanan hain darbe girişimini unutturmamak ve şehitlerin hatıralarını yaşatmak amacıyla yapılmıştı. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu tarafında yer alan müze ve anıt Hazine mülkiyetinden Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsis edilmiştir.

Yaklaşık bin 500 metrekarelik alana inşa edilen müzenin uygulamaya yön veren çalıştayının düzenlenmesi, şehitlerimizin eşyalarının toplanması ve müzenin açılıştan itibaren işletmesi 15 Temmuz Derneğince yapılmaktadır.

Müzede sömürgecilik tarihi, tüm dünyada darbelerin kronolojisi ve Türkiye özelinde 15 Temmuz darbe girişimi gecesi gösterilen destansı direniş tüm yönleriyle anlatılmaktadır.

15 Temmuz  şehitlerinin  kişisel eşyalarının sergilendiği müzede, gazilerin de hatıraları yaşatılmaktadır.

Müzenin girişinde bulunan abide taşın üzerine işlenmiş olan "Bu şehitlik anıtı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradeleriyle, 15 Temmuz 2016 tarihinde şehit edilen kahraman kardeşlerimizin aziz hatıralarına hürmeten inşa edilmiştir." yazısı dikkat çekmektedir.

(15.07.2020)