BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İKİ YARIŞMANIN GENÇ YETENEKLERİ BELLİ OLDU

Kültür ve Turizm Bakanlığının genç sâzendeleri destekleyerek ulusal ve uluslararası koro repertuvarına yeni eserler kazandırmak amacıyla düzenlediği ve genç yeteneklere kendilerini keşfetme imkânı sunduğu “Genç Sâzendeler İcra Yarışması” ile “Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması” sonuçlandı.

Gençleri Türk müziği enstrümanlarının icrasına teşvik etmek üzere düzenlenen “4. Genç Sâzendeler İcra Yarışması” ve koro repertuvarının zenginleştirilerek gelecek kuşaklara aktarılması hedefiyle gerçekleştirilen “4. Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması”na başvurular bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle çevrim içi olarak kabul edilmişti.

Yarışmalarda seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonucunda;

“Genç Sazendeler İcra Yarışması”nda; 11-18 yaş veya orta öğretim ve lise kategorisinde başvuran sanatçılar arasından 3’üne başarı ve 3’üne mansiyon ödülü, 19-26 yaş veya ön lisans, lisans ve yüksek lisans kategorisinde başvuran sanatçılar arasından 3’üne başarı ve 3’üne mansiyon ödülü layık görüldü.

“Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması”nda ise başvuranlar arasından toplam sekiz besteci ödüllendirildi. Yarışmanın ödülleri birincilik, ikincilik, üçüncülük ve 5 mansiyon ödülü olarak belirlendi.

Kazananların listesine Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün https://guzelsanatlar.ktb.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

(02.07.2020)