BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


TÜRK SİNEMASI 70’İNCİ BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE

Dünyanın en önemli ve prestijli film festivallerinden Berlin Film Festivali’nin 70’incisi bugün başlıyor.

Artistik direktörleri bu yıl Carlo Chatrian ve Mariette Rissenbeek olan festivalin ana yarışmasında 18 film yarışacak, jüri başkanlığını da oyuncu Jeremy Irons üstlenecek.

Festival kapsamında düzenlenen EFM'de (European Film Market), Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı iş birliğinde hazırlanan Türkiye standı, dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerini ağırlayacak. Ortak yapımlar için en önemli platformlardan biri olan festivalde yeni projelerin hayata geçirilebilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilecek.

Festivalin 25 Şubat’taki EFM Landmark platformu kapsamında yeni sinema yasası sonrasında hayata geçirilen yabancı film teşvikleri ile Türkiye’nin film çekimi için sağladığı olanaklar Bakanlık yetkililerince "Film Opportunities in Turkey"adlı etkinlik ile dünya film endüstrisine sunulacak. 

Berlin Film Festivali'nin yeni yetenekler keşfeden programı olan “Berlinale Talents” bölümüne de Türkiye’den oyuncu Ece Yüksel, kurgucu Selda Taşkın, yönetmen ve yapımcı Emine Yıldırım seçildi.

Festival kapmasında yönetmen Fatih Özcan’ın “Mavzer”, Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı” ve Ercan Kesal’ın “Nasipse Adayız” filmlerinin market gösterimi yapılacak.

Festivalin Producers Hub bölümünde ise "TRT Co-Productions Fund Presentation & Networking Reception" adı altında TRT 12 Punto Senaryo Günleri'nin sunumu gerçekleştirilecek.

Festival 1 Mart’ta sona erecek.

 

(20.02.2020)