BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


GASTRONOMİDE YENİ GİRİŞİMLER YARIŞMASI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığının Yürütme Konyesi Üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) ve Bask Mutfak Merkezi işbirliğinde düzenlenen Gastronomide Yeni Girişimler Yarışması’nın (UNWTO Gastronomy Startup Competition) ikincisi için başvurular başladı.

Bu yıl sunulacak başvuruların odak noktasını, gastronomi turizmi sektöründe dönüşümün önünü açacak fark yaratan girişimler ile yerel topluluklara olumlu etki edecek fikirler oluşturuyor.  

Başvurular, Sosyal İnovasyon ve Başlangıç Girişimleri olmak üzere iki kategoride değerlendirilecek. İlki, yenilikçi ve sürdürülebilir bir sosyal etkisi olan girişimi belirleyecek. Kazanan proje, Bask Mutfak Merkezi ve BMDTÖ’den uzmanlık desteği alacak. İkinci kategoride ise, gastronomi turizmi alanında en çok fark yaratan başlangıç düzeyindeki girişim seçilecek. Kazanan projenin sahipleri,  Bask Mutfak Merkezi bünyesinde bir pilot proje oluşturacak ve bu merkezin network desteği ile projeyi uygulamaya koyacak. Bu aşamada, konaklama ve seyahat masrafları gibi kalemlerde maddi destek de sağlanacak.

Tüm ülkelere açık olan başvurular, 6 Nisan 2020 tarihine kadar yapılabilecek.

Kazanan projeler, Belçika’da gerçekleştirilecek 6. BMDTÖ Dünya Gastronomi Forumu’nda bir etkinlik ile açıklanacak. Ayrıntılı bilgiye, https://unwto.org/2nd-gastronomy-tourism-start-up-competition adresinden ulaşılabilecek.

(19.02.2020)