BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

NECİP FAZIL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

1 (16).jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Star gazetesi tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2019 Necip Fazıl Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sene 6’ıncısı düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin yayın hayatımız, edebiyat ve fikir dünyamız için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum. Sözlerimin hemen başında büyük şair, büyük mütefekkir, büyük dava adamı, büyük üstat Necip Fazıl Kısakürek’i bir kez daha rahmetle, minnetle, özlemle yâd ediyorum” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek adına düzenlenen törende her yıl ilk eser ödülleri vererek gençleri cesaretlendirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üstat, Gençliğe Hitabesi’nde ‘Kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin aşkına, vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrakine sahip bir gençlik’ diyerek hepimize ait bir özlemi dile getiriyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şairler ve mütefekkirler arasında öldükten sonra eserleriyle yaşayanlar olduğu gibi, öldükten sonra gençleşenler de vardır. Vefatından sonra gençleşen isimlerin başında hiç şüphesiz Necip Fazıl Kısakürek geliyor. Üstat, ömrü boyunca sanat ve kültür hayatına musallat olan statükoyla mücadele ederken; aynı zamanda eserleriyle de bu mücadelesini taçlandırmıştır” şeklinde konuştu.

Necip Fazıl’ın, her şeyin künhüne vakıf olma sevdasını sadece edebiyatla sınırlı tutmadığını tarih alanında yazdığı eserlerle de statükoya başkaldırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun hem hayatının hem de eserlerinin ilk göze çarpan özelliği reddiyedir, direniştir. O her zaman kolaycılığa karşı zorluğu, rahatlığa, konfora karşı meşakkati ve çileyi seçmiştir. Üstat; kitapları, makaleleri, piyesleri, hitabe tarzında kaleme aldığı eserleriyle hakikate ulaşmanın mücadelesini vermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Ödül töreninde konuşma yapan Bakan Ersoy, “Sanat ve fikir dünyamızın büyük değeri ve daimi rehberi, Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek’in hatırasına bir saygı duruşu olan bu ödül gecesinde, sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Sanatın insandan bağımsız olmadığını ifade eden Bakan Ersoy, “Sanat insanın eseridir. İnsanları da insanlar şekillendirir. Ne yönden bakarsanız bakın merkezde hep insanı görürsünüz. Dolayısıyla farkında olsak da olmasak da yaptığımız her işte, aldığımız her kararda insanların etkisi vardır.  Necip Fazıl Kısakürek bunun farkındalığını en üst düzeyde yaşayan ve bunu anlatmaya çalışan bir fikir adamıydı. O’nun en büyük sanatı, insanı, gelecek nesilleri şekillendirmesiydi. Dayatmadan, zorlamadan… Şiirlerine, yazılarına baktığımızda, fikri ve manevi dünyamıza dair birçok soruya, üstadın cevabını görürüz. Ama onun cevabı bizim soru sormamızı engellemez, aksine teşvik eder. Çünkü üstat en çok düşünmemizi isterdi.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında gençlere seslenen Bakan Ersoy, “Bugün burada ödül alanlar arasında sizler de olabilirsiniz. Ustalarınızla fikirlerinizi ve sanatınızı bir muhabbet tadında karşılaştırın, yarıştırın ve tartışın. Bundan asla çekinmeyin ve geri durmayın. Böylelikle gelişeceksiniz. Siz geliştikçe ülkemiz gelişecek, milletimiz güçlenecek. Zaten vatan ve millet, bütün değerlerimizi bağrında barındıran iki kelimedir. Gerisi ise teferruattan ibarettir.” dedi.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen ödül organizasyonunun tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür edene Bakan Ersoy, “Necip Fazıl Ödülleri’ni kazanan fikir adamlarımızı, şair ve yazarlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Turan Karataş, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Özel ve Necip Tosun'dan oluşan jüri heyeti tarafından yapılan değerlendirme neticesinde, eserleriyle Türkiye'nin edebiyat ve düşünce dünyasında önemli yeri olan adaylar arasından, 8 kişi 6 ayrı dalda ödüle layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende, Necip Fazıl Saygı Ödülü'nü Uğur Derman'a takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülü’nü Cemal Şakar'a takdim etti.

Törende; "Necip Fazıl Şiir Ödülü" İbrahim Tenekeci'ye, "Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü" Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ve Dr. Coşkun Yılmaz'a, "Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü" Meryem Kılıç ve Emin Gürdamur'a, "Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü" Emced İslam Emced'e takdim edildi.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı.

(21.12.2019)

  • 746046d7-8611-4d69-aad5-984c65820821.jpg
  • 1 (12).jpg
  • 1 (11).jpg
  • 1 (18).jpg
  • 1 (15).jpg
  • 1 (17).jpg
  • 1 (16).jpg
  • 1 (14).jpg
  • 1 (13).jpg
  • 1 (10).jpg