BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

SİNEMA MÜZESİ’NE SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN ZİYARET

1 (3).jpg

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan
, İstiklal Caddesi’nde restorasyonu hızla devam eden Sinema Müzesi için yönetmen, yapımcı ve sinema yazarlarının yer aldığı sektör temsilcileri ile fikir alışverişinde bulundu.

Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul'un tarihi ve kültürel dokusuyla en özgün yapılarından biri olan Atlas Pasajı yerleşkesinde gerçekleştirilecek Sinema Müzesi’nin teşhir tanzimi ve fonksiyonlandırılması ile ilgili yapımcı, yönetmen ve sinema yazarlarından oluşan sinema sektörünün önemli isimleri birlikte incelemelerde bulundu.

Restorasyon işlemleri sona yaklaşan müzenin sektör temsilcilerinin önerileriyle daha zengin bir içeriğe sahip olacağını ifade eden Bakan Yardımcısı Demircan, müzenin bölgenin kültürel hayatına önemli katkı sağlayacağını ve İstiklal Caddesi’ni bir kültür havzasına dönüştürmeyi amaçladıklarını söyledi.

“Geçmiş ve Gelecek Arasında Görsel Bir Bağ Kuracak”

1870’li yıllarda Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan binada yer alan eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını belirten Bakan Yardımcısı Demircan, “Tarihi binanın bir bütün olarak aslına ve kültür mirasımıza uygun şekliyle restore edilerek oluşturulacak müzenin, çağdaş müzecilik kuramından hareketle, sinema sanatını ve tarihini ziyaretçilere sunan, anlatı ve eğitim işlevleriyle geçmiş ve gelecek arasında görsel bir bağ kuracak.” şeklinde konuştu.

2020 Yılında Hizmete Açılması Planlanıyor

Restorasyon çalışmaları devam eden ve 2020 yılında hizmete açılması planlanan Sinema Müzesi’nde, kalıcı koleksiyonlarla birlikte süreli sergiler de yer alacak ve “ağırlayan, eğlendiren ve eğiten” bir yaklaşım sergilenecek.

Müze bünyesinde etkileşimli dijital birimler, süreli sergi alanı, genç sinemacıların faydalanabilecekleri Türk sinemasının dijital arşivi ve uluslararası veri tabanlarına erişiminin sağlanacağı ortak çalışma alanı ve kütüphane yer alacak.

Engelli bireylerin ziyaretine uygun şekilde projelendirilen Sinema Müzesi’nde, İstanbul’u ziyaret eden yabancı konukların da Müze içeriğine doğrudan erişimlerini sağlayacak çoklu dil seçenekli dijital rehber uygulaması bulunacak.

(21.12.2019)

  • 1 (2).jpg
  • 1 (3).jpg
  • 1 (4).JPG
  • 1 (1).JPG