BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BEKLER BİZİ ARKADAŞLAR, YOLCULUK VAR

Benim Hikayem Projesi Klibi 
Etiketler: Benim HikayemKültür ve Turizm Bakanlığı köy öğrencileriyle yolculuğa çıktı...

Bakanlığın projesine katılan öğrenciler medya dünyasında kendi hikayelerini yazdılar...

İnsanı bambaşka yaşamlara çıkaran Anadolu yollarının vardığı köyler bir kez daha kayıtlarda, ama bu kez kameraları omuzlayan o köylerin yürekli-yetenekli çocukları.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Haber Kameramanları Derneği köy okullarındaki genç yetenekler için işbirliğine gitti. Bakanlık ve Derneğin desteği ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı köy okullarında öğrenim gören 9-14 yaş aralığındaki öğrencilere kamera, montaj ve senaryo yazımı konusunda eğitim verildi. ‘Benim Hikayem’ adı verilen etkinliğin bu yıl ikincisi gerçekleştirildi.

‘Benim Hikayem’ ile meslekte kullanılan teçhizatları tanıma ve kullanma becerisi edinen öğrenciler, projeyle geleceğe yönelik mesleki bir başlangıç yapmış oluyorlar. Görsel medyada kameramanlık ve kurgu operatörlüğü mesleğinin öneminin ve niteliklerinin anlatıldığı projede, senaryo eğitimi, belgesel yönetmenliği, sinema teknikleri, televizyon dünyası gibi alanlarda da eğitim veriliyor. Böylece öğrenciler hayal dünyalarını nasıl dışa aktarabileceklerini keşfediyor.

Bu yıl Eylül-Ekim aylarında verilen eğitim çalışmaları ülke genelinde 10 ilde 15 farklı köy okulunda gerçekleştirildi. Eğitimler, Haber Kameramanları Derneğinin yetkin isimleri ve alanında uzman eğitmenler tarafından verildi.

Eğitim çalışmalarının sonunda öğrenilenlerin pratikte sergilenmesi adına seçilen bir öğrenci tarafından “Orda Bir Köy Var Uzakta” adlı çocuk şarkısı aranje edilerek “Ses Veriyorum” adı altında klip haline getirildi.

(23.11.2019)