BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN YARDIMCISI ÇAM TİKA’NIN GÜRCİSTAN’DA YENİLEDİĞİ HASTANENİN AÇILIŞINI YAPTI

cdb82677-7780-44d3-b7d4-e767158500bd.jpg

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Gürcistan'ın Batum kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yenilenen Batum Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesinin açılışı törenine katıldı.

Çam ve beraberindeki heyet, ilk olarak Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümeti Başkanı Tornike Rijvadze ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Çam ve Rijvadze, TİKA'nın yenilediği Batum Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesinin açılışı törenine katıldı.

Açılışa, TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, bakanlar ve milletvekilileri ile davetliler de hazır bulundu.

Çam, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de turizm sektörünün daha da gelişmesi için önemli yatırımların yapıldığını kaydederek, "Geçen yıl 40 milyon olan turist sayımızın bu yıl 52 milyona varacağı hesaplanmakta sene sonu itibarıyla. Bu, 2023 hedeflerinde 65 milyar dolarlık turizmin geliri 75 milyon da turist sayısı olarak hedeflenmekte." dedi.

Türkiye ile Gürcistan'ın tarihe dayanan ilişkilere sahip olduğunu belirten Çam, "İki devletin tarihi geçmişi ve geleceğe güçlü bir adımla ilerlediği dönemde bu tip projeler her zaman ikili ilişkilere katkı sağlayacaktır. Ancak bunlardan öte dostluğun ve kardeşliğin baki olduğu, ikili iş birliklerin artırıldığı, ekonomik, siyasi, kültürel, her alanda çalışmalarımızın artarak devam edeceğini karşılıklı olarak ifade ettik." diye konuştu.

Projenin gerçekleşmesine destek sağlayan tüm taraflara teşekkür eden Çam, "Her iki devletin yetkililerine, çalışanlarına, TİKA'ya, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çalışmaları yapan bütün arkadaşlara Büyükelçiliğimize ve Acara hükümetine teşekkürlerimizi arz ettik." ifadelerini kullandı.

Batum Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi

1960'da faaliyete geçen 50 yatak kapasiteli Batum Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi, ülkenin farklı bölgelerinden gelen hastalara hizmet veriyor.

TİKA'nın yenilediği hastanede dış cephe iyileştirilmesi ve çevre düzenlemesi yapıldı. Ayrıca tıbbi ekipman ve laboratuvar malzemeleri de TİKA tarafından temin edildi.

Ekipmanların kullanımı konusunda da çalışanlara bu yıl eğitim verildi.

(22.11.2019)