BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KAYBETTİKLERİ ZAMANI OKUYARAK KAZANACAKLAR

4.jpg
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Adalet Bakanlığı ile imzaladığımız protokolle cezaevlerinde kalan hükümlülerin kitaplardan daha etkin ve yoğun bir şekilde faydalanmasını sağlıyoruz.”

Bakan Ersoy: “Bu proje, hükümlü ve tutukluların kapalı kaldıkları dönem içerisinde fikirlerini, zihinlerini, dünyaya bakışlarını kitaplarla daha geliştirmelerini sağlamak açısından önemlidir.”

Ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları ve kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri için daha fazla kitaba ücretsiz ve kolayca erişimleri sağlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında kitap sevgisini ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulara aşılayarak, onlara yeni ufuklar açmak üzere bir iş birliği protokolü imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün imzaladığı protokol çerçevesinde hükümlü ve tutuklularca talep edilecek kitaplar en yakın kütüphanelerden temin edilerek, ceza infaz kurumlarına ulaştırılacak.

Kitap okuyan hükümlü ve tutukluların düzenli olarak UYAP veri sistemine de kaydedileceği proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ceza infaz kurumlarındaki personele yönelik eğitim programları ve seminer gibi etkinlikler de düzenleyecek.

Hükümlülerin Dünyaya Bakışları Kitaplarla Geliştirilecek 

Cezaevlerinde kalan hükümlülerin kitaplardan daha etkin ve yoğun bir şekilde faydalanmasını sağlayacaklarını belirten Bakan Ersoy, bu projenin hükümlü ve tutukluların kapalı kaldıkları dönem içerisinde fikirlerini, zihinlerini, dünyaya bakışlarını kitaplarla daha geliştirmelerini sağlamak açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Ankara Ulus’taki tarihi taş binasında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Bakan Ersoy, “Her şeyden önce kütüphanelerimizin etkin kullanılması açısından önemli bir proje. Kitaplarımızın insanlara en hızlı ve etkin biçimde ulaştırılması bakımından önemli. Projenin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

41 Milyon Kitaba Ulaşacaklar

Cezaevlerinde kalan hükümlü ve tutukluların devletin her zaman yanlarında olduğunu hissetmesinin oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Gül ise eğitim-öğrenime yönelik her türlü kolaylığın sağlandığını söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2018-2019 döneminde okuma-yazma kurslarına 9 bin 186 hükümlü ve tutuklunun katıldığını, cezaevlerinde açıköğretim ortaokulu, lisesi ve fakültesi düzeyinde yükseköğretim programlarına, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine de imkân sağlandığını kaydetti. 

Cezaevlerinde 79 bin 220 kişinin meslek edindirme kurslarına katıldığını ifade eden Bakan Gül, her ceza infaz kurumunda bir kütüphane oluşturulmaya gayret edildiğini sözlerine ekledi.

Bakan Gül şunları söyledi:

“Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler arasından 2018 yılında bu kütüphanelerden istifade edenlerin sayısı 1 milyon 575 bin 761’dir. Bugün imzalayacağımız protokolle Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde il ve ilçelerde hizmet veren kütüphanelerden tutuklu ve hükümlüler istifade edebilecek. Böylece 41 milyon kitaba cezaevlerindeki bu tutuklu ve hükümlüler ulaşmış olacak.”

“Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Arasında İş Birliği Protokolü” konuşmaların ardından iki Bakan tarafından imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Türkiye’deki halk kütüphaneleri ile Milli Kütüphaneye üyelik kartı hediye etti.

Bakan Gül ise bugün doğum günü olan Bakan Ersoy’a kalem hediye etti.  

(24.10.2019)

  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg