BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

SOLİ-POMPEİPOLİS ANTİK KENTİ AÇIKLAMASI

Mersin’in Mezitli ilçesindeki “Soli-Pompeipolis Antik Kenti” kazı alanında astroloji biliminin kurucusu, matematikçi, bilim adamı Aratos’un anıt mezarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine Bakanlığımızca bir açıklama yapılması gereği hissedilmiştir.

Söz konusu haberlerdeki bahse konu bölge 1. derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalmaktadır ve ilgili parselin bir kısmında üzeri otlarla kaplı bir tepecik görünümünde olan silindir biçimli anıtsal mezar bulunmaktadır.

Bakanlığımız bu kültürel mirasın kazı ve yüzey araştırmalarıyla ortaya çıkarılması, restorasyonunun yapılarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla Soli – Pompeipolis’te de gerekli çalışmaları yapmaktadır ve yapacaktır.

1999 yılından günümüze sürdürülen Soli-Pompeipolis Antik Kenti kazıları ile Neolitik dönem tabakalarının yanı sıra Arkaik döneme ait bir megaron yapısı, Roma dönemine ait sütunlu cadde, tiyatro, hamam ve antik liman kalıntıları ortaya çıkarılmaktadır. 

2004 – 2019 yılları arasında Soli – Pompeipolis kazıları için Bakanlığımız bütçesinden ödenek aktarılmış olup, Antik Kentin sınırları içerisinde kalan Aratos’un anıt mezarının da ortaya çıkarılması amacıyla Bakanlığımızca gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

(23.10.2019)