BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY’DAN ‘THOMAS COOK’ AÇIKLAMASI

67b34757-7485-431c-97b4-6df7d07d597e.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Thomas Cook’un global çaptaki operasyonlarının durumu Perşembe gününe kadar netleşmiş olacak. Bu bağlamda operasyon durdurma işleminden zarar gören işletmeler için acil bir kredi çalışması hazırlıyoruz. Çok kısa bir sürede de hayata geçirip sektörün kullanımına açacağız.”

Dünya turizminin en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook’un İngiltere operasyonlarını durdurmasını değerlendiren Bakan Ersoy, “Thomas Cook’un global çaptaki operasyonlarının durumu Perşembe gününe kadar netleşmiş olacak. Bu bağlamda operasyon durdurma işleminden zarar gören işletmeler için acil bir kredi çalışması hazırlıyoruz. Çok kısa bir sürede de hayata geçirip sektörün kullanımına açacağız.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığının Ankara Ulus’taki tarihi binasında Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolün ardından ‘Thomas Cook’ ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Thomas Cook’un kısmi olarak iflas açıklamasında bulunduğunu, ilk etapta İngiltere bölümüne kayyum atandığını ve dün gece itibarıyla da operasyonlarını durdurduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, bu operasyonun şu an için İngiltere ile sınırlı olduğunu söyledi.

İngiltere ayağında, Türkiye’deki yolcu sayısının 21 bin civarında olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, yolcuların bugün itibarıyla İngilitere Kamu Otoritesine (ATOL) devrinin söz konusu olduğunu kaydetti.

ATOL’un güvencesindeki yolcular için uçak gelmeye başladığını belirten Bakan Ersoy, ilk uçağın bugün gönderdiğini ve yolcuların yavaş yavaş çekilmeye başlandığını, birkaç hafta içinde de yolcuların tamamının geri çekileceğini ifade etti.

Süreci Takip Ediyoruz

Operasyonun bundan sonraki gelişimini izlediklerini vurgulayan Bakan Ersoy, “Operasyon açık. Dün gece yarısından itibaren yönetim kurulunda bir toplantı vardı. Biz de bütün gece toplantıyı izledik. Saat 05.00 gibi artık İngiltere bacağının kurtarılamayacağı anlaşılınca bu karar alındı. Thomas Cook’un operasyonları elbette İngiltere ile sınırlı değil. Almanya, Nordic ve Rusya bölümleri de var. 48 saat içinde Almanya bölümüyle ilgili durum netleşecek. Daha sonra Nordic ve Rusya’sı netleşecek. Biz Almanya bölümüyle de görüşme halindeyiz. Devamlı takip ediyoruz. Eğer Almanya da operasyon durdurma işlemine dâhil olursa, o zaman 21 bin olan yolcu sayısı 40 bin civarında olacak Türkiye’de bulunan. Buna Nordic ve Rusya da eklendiğinde 80 bini bulabiliyor yolcu sayısı.”

İngilizler 2016 Krizinde Desteklerini Eksik Etmediler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, her ülkenin kendi mevzuatı olduğunun altını çizdiği konuşmasında, İngiltere ile sınırlı kalacağını düşündüklerini, ancak 48 saat içerisinde Almanya operasyonun da nasıl şekil alacağının belli olacağını söyledi.

İlk etapta önceliklerinin buradaki yabancı misafirlerin fazla rahatsızlık çekmeden ülkelerine geri dönmeleri olduğunu belirten Bakan Ersoy şunları söyledi:  

“Özellikle İngiltere misafirleri çok çok önemli. Biliyorsunuz 2016 krizinde İngiltere, İngiliz turistler Türkiye’ye desteklerini eksiltmemişler ve çok yoğun bir şekilde gelmeye devam etmişlerdi. O yüzden turizmcilerimizin, özellikle İngiliz misafirler konusunda aynı hassasiyeti göstermeleri gerekiyor.”

Acil Kredi Çalışması Hazırlıyoruz

“Otellere gerekli uyarıları da yapıyoruz.” diyen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“22 Eylül dahil giriş yapmış olan Thomas Cook’un İngiliz misafirleri, zaten konaklama ödemeleri ATOL garantisi altında. Bu yolculardan herhangi bir şekilde ücret talep edilmemesi gerekiyor. Bu kurala uymayanlar konusunda biz yasal soruşturma da, takibat da yapacağımızı bugün belirttik. Önemli olan ilk etapta Türkiye’de konaklayan misafirlerin en hızlı ve en huzurlu şekilde ülkelerine geri dönmesini sağlamak olacak. İngiliz tur operatörünün burada çok yoğun bir şekilde bütçesi vardı. Otellerin de yoğun alacakları var. Gece yarısı biz bir telekonferans yaptık Maliye ve Hazine Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile. Kendisi Perşembe günü Türkiye’ye dönüş yapıyor, Perşembe gününe kadar da zaten Thomas Cook’un global çaptaki operasyonlarının durum netleşmiş olacak. Bu bağlamda operasyon durdurma işleminden zarar gören işletmeler için acil bir kredi çalışması hazırlıyoruz. Çok kısa bir sürede de hayata geçirip sektörün kullanımına açacağız. Şu andaki gelişme bu ve çok da büyük bir aksaklık yaşanmadı.”

Bundan Sonra Münferit Tanıtıma Ağırlık Vereceğiz

Bu akşam itibarıyla Antalya’ya giderek, oradaki bölge otelcilerini ve sivil toplum başkanları ile bir araya geleceklerini dile getiren Bakan Ersoy, kontrollü şekilde yolcu tahliyesi yapıldığını, önümüzdeki sezonda da diğer firmalar tarafından yerinin doldurulabileceğini kaydetti.

Bu sürecin sezon sonuna denk gelmesinin, hiç yaşanmamış olmasını dilemekle birlikte toparlanma açısından bir fırsat verdiğini belirten Bakan Ersoy münferit tanıtımın önemini hatırlattığı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını yasalaştırıp, kurarken bu tehlikeyi de her seferinde ben vurgulamıştım. Global tur operatörlerinin mali ve finans yapılarındaki risklerden dolayı, özellikle Türkiye de ağırlıklı tur operatörleri paketleriyle satılan bir ürün olduğu için, bizim Turizm Geliştirme Ajansı ile birlikte münferit tanıtıma ağırlık vermemiz gerektiğini ve tanıtımı bu şekilde yoğunlaştırıp, paket tur dışında gelen turistlerin ağırlığını artırmamız gerektiğini özellikle belirtmiştim. Bu tatsız gerçekleşen olayda da bu maalesef bir kere daha su yüzüne çıkmış oldu. Bundan sonra Türkiye tanıtımlarında münferit tanıtıma ağırlık vererek, bir yıldır hazırladığımız plan doğrultusunda münferit seyahatleri ve tarifeli sefer sayılarını da artırarak arz güvenliğini yavaş yavaş sağlamaya başlayacağız. Biz Türkiye olarak, bütün çalışmalarımızı ve alt yapılarımızı tamamladık. Zaten 27 Eylül’de açıklayacağımız 2023 stratejilerinde de ağırlıklı olarak bunlara yer veriyoruz. Şu anda süreci takip ediyoruz. Antalya’dan da takip etmeye ben devam edeceğim. İnşallah bir hafta içinde her şey netleşir diye düşünüyoruz.”

Kredinin Şartlarını Sektörle de Konuşacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kullandırılması planlanan kredinin ne kadar olacağının sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Çok büyük bir rakam çıkacağını sanmıyorum. Toplamda 50 milyon euro civarında olur diye düşünüyorum. Elbette hesaplayacağız. Şartlarının, kullanım şekillerinin nasıl olacağını sektörle de konuşacağız. Daha sonra Maliye Bakanlığımız ile de durumu değerlendirip netleştireceğiz. Çünkü herkes kullanacak diye bir şey yok. Birçok otel grubu zaten sadece Thomas Cook endeksli çalışmadığı için onlar kendi içlerinde rahatlıkla çeviriyorlar. Bir de belirli sınırlamalar koyacağız tabii. Ama bu hafta içinde hepsi netleşir diye düşünüyorum.”

(23.09.2019)