BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY ÜRDÜN'DE

9.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Türkiye olarak her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk. Filistin'i savunmanın insanlığı savunmak, barışı, adaleti, bağımsızlığı savunmak olduğu inancıyla bu meseleye en güçlü şekilde sahip çıkıyoruz.”

Bakan Ersoy: “Bütün gayemiz Filistin'de kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesidir. Bunun yolu da 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin her zaman Filistinli kardeşlerinin yanında olduğunu belirterek, "Bütün gayemiz Filistin'de kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesidir. Bunun yolu da 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır." dedi.

Ürdün'ün başkenti Amman'ı ziyaret eden Bakan Ersoy, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) bağlı Vahdet Filistin Mülteci Kampı'nda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yenilenen Vahdet Kampı Kız Lisesi'nin açılışını yaptı.

Türkiye'nin TİKA aracılığıyla kalkınma alanında edindiği deneyim ve birikimlerini 59 ülkede 61 program koordinasyon ofisiyle dünya genelinde 170'ten fazla ülkeye ulaştırdığını dile getiren Bakan Ersoy, Türkiye'nin yardım elini hep vicdanı ve iyiliği öne alarak uzattığını, dünya genelinde mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi kim varsa ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TİKA Amman Ofisi'nin de bu anlayış doğrultusunda çalışmalarını yürüttüğünü vurgulayarak, ofisin Ürdün'de faaliyete başladığı 2015'ten beri eğitimden tarıma, sağlıktan kültürel iş birliğine kadar geniş bir yelpazede projeler gerçekleştirdiğini anlattı.

Kalkınma ve ilerleme yolunda bir ülkeyi hedeflerine ulaştıracak en temel gücün eğitimli ve nitelikli insan gücü olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, "Bu sebeple, eğitim her zaman TİKA'nın öncelikli faaliyet alanı olmaya devam edecektir. Türkiye, Ürdün'deki gençlerin daha iyi koşullarda eğitim görmesi için desteklerini artırarak sürdürecektir." diye konuştu.

Bakan Ersoy, yenilenen okulda kız çocuklarının eğitim görecek olmasının önemine de değinerek, şöyle devam etti:

"Güçlü bir toplumun oluşması için ailenin ve özellikle kadının güçlendirilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu sebeple, ülkemizde olduğu gibi, kalkınma iş birliğinde bulunduğumuz ülkelerde de kızların eğitim hayatına katılımının desteklenmesi konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz. İnanıyorum ki baştan aşağı yenilediğimiz, fen laboratuvarıyla, kütüphanesiyle, bilgisayar sınıfıyla çağdaş materyallerle donattığımız bu okulda eğitim görecek bin 500'ün üzerindeki Filistin kökenli kızımız eğitimlerine her zamankinden daha şevkle sarılacaklardır."

UNRWA ile İş Birliğimiz Devam Edecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNRWA'nın 70 yıldır sayıları 5 milyonu aşan Filistinli mültecilerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında son derece önemli bir misyonu üstlendiğini belirterek, Ürdün'ün misafir ettiği 2 milyondan fazla Filistinli mültecinin özellikle sağlık ve eğitim hizmetlerine erişiminde UNRWA'nın kritik bir rol oynadığını söyledi.

Ajansın karşı karşıya kaldığı siyasi ve mali baskıların farkında olduklarını ifade eden Bakan Ersoy, "Filistin mültecileri için hayati önem taşıyan Ajansa, 1 Temmuz 2019 itibarıyla sona eren Danışma Komisyonu Dönem Başkanlığımız süresince güçlü desteğimiz sürdürülmüş, uluslararası toplumun siyasi ve mali desteğini arttırmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. UNRWA ile iş birliğimiz önümüzdeki dönemde de devam edecektir." dedi.

Filistin Halkına Sahip Çıkmak, İnsanlık Onurumuzun Gereği

Türkiye'nin her zaman Filistinli kardeşlerinin yanında olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

"Filistin'i savunmanın; insanlığı savunmak, barışı, adaleti, bağımsızlığı savunmak olduğu inancıyla bu meseleye en güçlü şekilde sahip çıkıyoruz. Bütün gayemiz Filistin'de kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesidir. Bunun yolu da her fırsatta ifade ettiğimiz gibi 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır. Bu doğrultuda mücadelemize devam ederken aynı zamanda Filistin ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmaya ve Filistinli kardeşlerimize yardım etmeye devam edeceğiz. Zira Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın her platformda en güçlü şekilde vurguladığı gibi Filistin halkına sahip çıkmak, insanlık onurumuzun gereğidir."

Okulun yeniden hayat bulmasında emeği geçen herkese, özellikle Türkiye'nin dostluk duygularını tüm dünyaya taşıyan TİKA'ya şükranlarını sunan Bakan Ersoy, Filistin mültecilerine ev sahipliği yapan Ürdün'e ve dostluk köprüsüne vesile oldukları için UNRWA makamlarına teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, okulun Türk, Filistin ve Ürdün halklarının dayanışmasının bir nişanesi olarak hayırlara vesile olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy, UNRWA Genel Sekreter Yardımcısı Christian Saunders, TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar, UNRWA Ürdün Direktörü Mohammed Adar, Ürdün Filistinliler İşleri Genel Müdürü Rafiq Khirfan tarafından okulun açılış kurdelesi kesildi. Törende kız öğrenciler folklar gösterisi sundu. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Ürdün Turizm ve Eski Eserler Bakanı Majd Shweikeh ile bir araya geldi ve iki ülke arasındaki turizm potansiyelini ile turist sayısının karşılıklı artırılması için yapılabilecekler ele alındı.

Türkiye ile Ürdün Karşılıklı Kültür Yılı Niyet Beyanı İmzalandı

Ürdün temasları kapsamında Kültür ve Gençlik Bakanı Muhammed Ebu Rumman ile de bir araya gelen Bakan Ersoy, iki ülke arasındaki iş birliklerinin ele alındığı görüşmenin ardından mevkidaşı ile 2020 Türkiye-Ürdün Karşılıklı Kültür Yılı Niyet Beyanı'nı imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy burada yaptığı konuşmada iki ülke ilişkilerinin daha hızlı gelişmesi, kültürel faaliyetlerin daha yoğun hale gelmesi için karşılıklı kültür yılı ilanının çok iyi bir başlangıç olacağına inandığını söyledi.

Yıl boyunca yapılacak etkinliklerle kadim bağların daha da güçleneceğine işaret eden Bakan Ersoy, kültürel etkinliklerin hem ülkeler arasındaki bağları güçlendirdiğini hem de turistik ziyaretleri artırdığını belirtti.

Kültürel, arkeolojik ve turistik değerlerin tanıtılmasının sağlanacağının da altını çizen Bakan Ersoy, müzikten tiyatroya, operadan baleye, sinemadan edebiyata kadar birçok faaliyetin gerçekleştirileceğini kaydetti.

Bakan Rumman ise imza töreninde yaptığı konuşmada, Türk heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek imzalanan protokolün iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Bakan Ersoy Hicaz Demiryolları Amman İstasyonunda İncelemelerde Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hicaz Demiryolu Amman İstasyonunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) sürdürülen restorasyon çalışmalarını da inceledi.

Bakan Ersoy'u Amman İstasyonuna gelişinde Hicaz Demiryolları Genel Müdürü Salah Allozi karşıladı.

Allozi'den Hicaz Demiryolu hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, kendisi için hazırlanan sinevizyonu izledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, burada yaptığı konuşmada, kültür mirasına sahip çıkmaları ve restorasyonu için çaba harcamaları dolayısıyla Ürdünlü yetkililere teşekkür etti.

Hicaz Demiryolları Genel Müdürü Salah Allozi de Osmanlı eserlerinin korunması konusunda Türkiye'nin ve TİKA'nın verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

TİKA tarafından Hicaz Demiryolları Amman İstasyonu'nda sürdürülen yeni müze inşaatı ve tarihi 3 binanın restorasyonu projesini inceleyen Bakan Ersoy, Osmanlı döneminden kalan ve restore edilerek, eski günlerine döndürülen bir vagonla kısa süreli seyahat etti.

TİKA'dan JHCO'ya Araç Hibesi

TİKA tarafından Ürdün Haşimi Hayır Cemiyeti'ne (JHCO) hibe edilen araçların teslimi için düzenlenen törene de katılan Bakan Ersoy, JHCO Genel Merkezi'nde JHCO Başkanı Ayman Al Mufleh tarafından karşılandı ve kendisine hayır kurumunun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Bakan Ersoy, insani yardım dağıtımlarında kullanılmak üzere hibe edilen araçları "hayırlı olsun" dilekleriyle teslim etti.

(17.09.2019)

 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 9.jpg
 • 8.jpg
 • 2.jpg
 • 7.jpg
 • 10.jpg
 • 6.jpg
 • 3.jpg
 • 1.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 10.jpg
 • 9.jpg
 • 8.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 5.jpg
 • 4.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 1.jpg