BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

PİRİ REİS BALESİ JAPONYA'DA SAHNELENECEK


Türkiye-Tayland Karşılıklı Kültür Yılı kapsamında daha önce Tayland'da sahnelenen Piri Reis balesi, Japonya'da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 


Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Japonya'da "2019 Türk Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında Piri Reis balesini Japonya'ya taşıyor. 
                                                                                                                                                    
Dünya prömiyeri 2014 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesince gerçekleştirilen, Samsun Devlet Opera ve Balesince de bu sezon sahneye konulan Piri Reis, 3 Eylül'de Tokyo'daki Nakano Zero Grand Hall'de Japon sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Osmanlı'nın yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey'in hayatının görsel bir şölenle anlatıldığı Piri Reis balesinin müzikleri Can Atilla, koreografi ve librettosu Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a ait.

Piri Reis

Gelibolu'da doğan Muhyiddin Piri, amcası Kemal Reis'in yanında dünyayı gezdi ve ilerleyen dönemlerde üstün denizcilik yetenekleriyle etkilediği Osmanlı paşaları sayesinde Osmanlı donanmasında yer aldı.

15. yüzyılda yaşayan ünlü denizci, Amerika'yı da gösteren dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla ölümsüzleşti. Çizdiği haritalarda ve yazdığı kitaplarda gittiği yerleri haritalandırmanın dışında kültürel yapısından da bahseden ünlü denizci, dönemin kültürel coğrafyasına büyük ışık tuttu.

(02.09.2019)

  • _MG_1776.JPG
  • _MG_1794.JPG
  • _MG_2494.JPG
  • _MG_2657.JPG
  • _MG_2786.JPG
  • _MG_3177.JPG