BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TARİHİ ALAN’DA AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI BAŞLATILACAK

tarihi alan.jpg

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile birlikte Cumartesi günü meydana gelen orman yangını sonrası Tarihi Alan'da incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Bakan Yardımcısı Dursun başkanlığında; Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Yılmaz, İl Orman İşletme Müdürü Barış Sergin, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ ve İl Özel İdare Genel Sekter Yardımcısı Celil Sezgin’in de katıldığı acil eylem toplantısı gerçekleştirildi.

Tarihi Alan'da olası yangınlara karşı alınacak tedbirler ve yanan sahanın yeniden ağaçlandırılması konularının ele alındığı toplantıda, Tarihi Alan’da olası orman yangınlarının önlenmesi, yangınlara sebep olan risk faktörleri ve yangın sırasında alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Toplantıda, kuruluşlar arası koordinasyon ve iş birliğinin etkinleştirilmesi ve kamuoyunda orman yangınlarına yönelik farkındalığın oluşturulmasına yönelik çalışmalar değerlendirildi. Ayrıca bölgedeki soğutma çalışmalarına devam edilmesi ve soğutma takibinin sağlanması, hasar tespitinin yapılması, orman sahasının temizlenmesi, alanın yeniden değerlendirilmesi, yanan bölgenin ağaç dikilmeye hazır hale getirilmesi ve tekrar ağaçlandırılması, dikilecek ağaç türünün belirlenmesine yönelik kararlar alındı.

(15.08.2019)

  • tarihi alan 1.jpg
  • tarihi alan.jpg
  • tarihi alan 2.jpg
  • tarihi alan 4.jpg
  • tarihi alan 3.jpg