BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ BAŞLIYOR

d03d08e3-0359-4e22-b7be-901019e1cfc8.jpg

Dünyanın seçkin sanat şehirleri arasında İstanbul’u öne çıkaran ve kısa sürede ulaştığı sanatsal kalite ile dünyada önemli bir yere sahip olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali 2 Temmuz’da sanatseverlerle buluşacak.

Belleklerden silinmeyecek eserlerle bu yıl 10’uncu yaşını kutlayacak festival İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 14 Temmuz’a kadar sürecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce ING’nin ana sponsorluğunda düzenlenecek festivale iki gala konseri ile ‘Bolşoy Tiyatrosu’ da ilk kez katılacak.

Ankara Devlet Opera ve Balesinin 2-3 Temmuz tarihlerinde sahneleyeceği Turandot Operası ile başlayacak buluşmada seslendirilecek oratoryo ile doğumunun 779’uncu yılında Yunus Emre’de anılacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü ünlü tenör Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğinde oluşturulan, opera ve balenin bir arada olduğu büyük bir prodüksiyon olan Troya Epik Operası ise 6-7 Temmuz’da sanatseverlerle buluşacak.

Ünlü İtalyan konuk rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu eserin Turandot başrolünü 2 Temmuz 2019 tarihinde ünlü Koreli solist sanatçı Lilla Lee, 3 Temmuz tarihinde de yine bir başka ünlü isim, Kazak solist Zhupar Gabdullina seslendirecek.

Yunus Emre’nin Dizeleri Opera Sahnesinde

Ünlü halk ozanımız Yunus Emre’nin şiirleri eşliğinde, onun sevgi felsefesini opera sahnesine taşıyacak olan Ahmet Adnan Saygun’un bestesi Yunus Emre Oratoryosu da 10 Temmuz’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Sanatseverlerin orkestra, koro ve dansçıları sahnede birlikte izleyebilecekleri eserin librettosu Uğur Seyrek ve Işık Noyan’a ait.

Ahmet Adnan Saygun’un araştırmaları sonrasında, derlediği Yunus Emre dizelerinin üzerine bestelediği ilk yerli Türk Oratoryosu festivalde Uğur Seyrek’in koreografisi ile ilk kez dans eşliğinde sahnelenecek.  

Bolşoy Tiyatrosu Rus Rüzgârı Estirecek

Rus Rüzgarı estirecek Bolşoy Tiyatrosu Solistlerinin 13-14 Temmuz tarihlerinde seslendireceği ‘Bolşoy Solistleri Gala Konseri’ festivalin son iki gününde zengin bir repertuvarla sanatseverlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunacak.

En zor rolleri başarıyla seslendiren, alanlarında uluslararası birçok ödülün sahibi Bolşoy Tiyatrosu solistleri soprano Anna Nechaeva, Mezzo-soprano Yulia Mazurova, Tenor Fyodor Ataskevich ve Bariton Pavel Yankovsky festivalde sevilen ve bilinen ünlü operalardan aryalar, düetler seslendirilecek.

Konserde parçalar seslendirilecek operalar arasında 'Sevil Berberi', 'Il Trovatore', 'Carmen', 'Maskeli Balo', 'La Forza del Destino', 'Samson ve Dalila', 'Manon Lescaut', 'Don Carlo', 'Don Giovanni', 'Hoffman’ın Masalları', 'Turandot' ve 'La Traviata' yer alıyor.

(16.06.2019)

  • d03d08e3-0359-4e22-b7be-901019e1cfc8.jpg
  • TROYA- ANKARA DOB- 26. ANTALYA.jpg
  • 10. İSTANBUL FESTİVALİ YUNUS EMRE.JPG
  • 10. İSTANBUL FEST. TURANDOT.jpg
  • troya_genel_temsil_1__23.jpg