BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

MAVİ BAYRAK’TA HEDEF DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

4.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajımız var. Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak.”

Turizmde sadece turist sayısını değil, turizm gelirlerini de artırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, Fethiye Ece Marina’dan mavi bayrağı çekti.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirme Ödül Töreni’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncülüğünü koruyan Türkiye’yi birinciliğe taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Dünyada, turizme genel anlamda bakıldığında çok büyük ölçekli algı ve tanıtım konsepti içerdiğini dile getiren Bakan Ersoy, sahip olunan değerlerin tescillenmesinin önemine vurgu yaptı.

Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığını kaydeden Bakan Ersoy, 2023 yılına kadar bunu fazlasıyla çeşitlendireceklerini söyledi.

“TÜRÇEV’e Büyük Bir Görev Düşüyor”

Çevre ve deniz temizliğinin deniz, kum güneş turizminde ön plana çıktığını da ifade eden Bakan Ersoy şunları söyledi:

"Bu tescilleme aşamasında TÜRÇEV 26 yıldır çok önemli bir görev üstlenmiş durumunda. Biliyorsunuz sadece tescillemeniz de yetmiyor. Bu bölgedeki halkın, işletmecilerin eğitimlerinin de sürekli olarak yapılıp, tescillenmiş belgelerinin korunması, sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu açıdan da TÜRÇEV’e çok büyük bir görev düşüyor.”

“Hedeflerimize Ulaşmak İçin Çok Çalışmalıyız”

Türkiye’nin 463 mavi bayraklı plajının olduğunu belirten Bakan Ersoy, yerelde Antalya’nın birinci, Muğla’nın ise ikinci sırada yer aldığını söyledi.

“Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak.” diyen Bakan Ersoy şöyle devam etti:

“O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki, biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz."

"Turizm Gelirleri ile de Konuşulan Bir Ülke Olmalıyız"

Türkiye'nin turizm konusunda belli bir eşiği aştığını belirten Bakan Ersoy, "Turist sayısı olarak çok ciddi rakamlara ulaştık. Bundan sonra, esnaf tabiriyle söyleyeceğim, 'Attığımız taşın ürküttüğümüz kuşa değmesi gerekiyor.' Yaptığımız gayretlerin karşılığını Türkiye olarak almamız gerekiyor. Turizm verilerinin de aynı oranda hızlı şekilde yükselmesi gerekiyor. Turizm gelirleriyle de konuşulan bir ülke olmamız gerekiyor. Türkiye, bunu yapacak potansiyele ve varlığa sahip. Sadece bunun farkındalığını yaratmamız gerekiyor." dedi.

Dünya tarafından tanınmış, tescillenmiş değerli sistemlere ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, Türkiye markasının ve turizm markasının dünyada sayılı noktalara gelmesi ve sürdürülebilir şekilde bu markanın kalite devamının sağlanması için her kesimin katkı vermesi gerektiğini dile getirdi.

“Fethiye Antik Tiyatrosu’ndaki Gecikme Bakanlığımızdan Kaynaklı Değil”

Fethiye Antik Tiyatrosu'nun restorasyonunda yaşanan gecikmeye de konuşmasında değinen Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

"Gecikme Bakanlığımızdan kaynaklanan bir konu değil. Biz hızlandırmaya çalışıyoruz. Mahkemeye yansımış bir konu. Orada müteahhittin sorumluluklarını yerine getirememesinden kaynaklanan bir hukuki süreç var. Bu hukuki süreçte yanılmıyorsam bir celse kalmış. Tamamlanır tamamlanmaz biz Bakanlık olarak devralıp hızlı şekilde sonuçlandıracağız. Muğla’nın başka bir ilçesi olan Bodrum’da kale restorasyonu vardı. Geçen sene oraya müdahale etmiştim ve hızlı bir şekilde Bodrum Kalesi’nin birinci etabını söz verdiğimiz gibi 18 Mayıs’ta devreye aldık. İkinci bir çalışma daha yaptık. 10 Haziran itibarıyla Bodrum Kalesi’nin Anfi Tiyatrosu’nu da hizmete aldık. Bakanlığa bağlı Güzel Sanatlar ve Opera Bale Genel Müdürlüklerimize gerekli kaynakları verdim. Bakanlık olarak Bodrum’da haftada en az iki gün aktivite gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız, turizmin tabana yayılmasını istiyoruz. Turizmin sürdürülebilir bir başarı yakalamasını istiyorsanız tabana yaymanız gerekiyor."

Turizmden Herkes Gelir Elde Etmeli

Turizmin ana paydaşları dışında, çevrede yaşayan herkesin turizmden gelir elde etmesini sağlamak için de çalıştıklarını anlatan Ersoy, "Eğer bunu sağlarsanız başarılı oluyorsunuz. Şehrin merkezindeki bu tarz yerler, bu tarz aktiviteler sayesinde turistin otellerden çıkıp şehre inmesini, gösteriden 2 saat önce ve sonra çevrede alışveriş yapmasını, yemek yemesini, gezmesini sağlayarak esnafın da para kazanmasını sağlıyor. Bunu sağladığınız zaman turizm gelirlerini tabana yaymış oluyorsunuz ve bütün halk tarafından turizme sahip çıkılmış oluyor." ifadelerini kullandı.

Muğla Valisi Esengül Civelek, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ile il protokolünün de katıldığı törende konuşmaların ardından mavi bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina yetkililerine plaket verildi.

Ece Marina'daki mavi bayrağı göndere çeken Bakan Ersoy, marinada tatillerini geçiren turistlerle bir süre sohbet etti.

(14.06.2019)

 • 10.jpg
 • 12.jpg
 • 11.jpg
 • 9.jpg
 • 7.jpg
 • 6.jpg
 • 8.jpg
 • 5.jpg
 • 2.jpg
 • 4.jpg
 • 3.jpg
 • 1.jpg