BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ÖLÜDENİZ ATIKSU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI

5.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmut Nuri Ersoy:
"Kültür ve Turizm Bakanlığına, özellikle turizm bölgelerinde, altyapı ve arıtma yatırımları yapma yetkisi verildi. Türkiye'yi 2023 hedeflerine hızlı bir şekilde hazırlamamız lazım."

Türkiye’nin 2023 hedeflerini ciddi bir şekilde revize ettiklerini belirten Bakan Ersoy, 50 milyon turist hedeflerini 70 milyona yükselttiklerini ancak bununla yetinmeyeceklerini söyledi.

Fethiye Ölüdeniz Atıksu Arıtma Tesisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Muğla Valisi Esengül Civelek’in katıldığı törenle hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın turizmi stratejik bir sektör olarak ilan ettiğini ve bu doğrultuda da çok çalışmak gerektiğini ifade eden Bakan Ersoy, açılışta yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak koruma kullanma dengesi içerisinde, turizm bölgelerini hem yatırım hem de koruma olarak hazır hale getirmeleri gerektiğine işaret etti.

Fethiye'de Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) ile ortak bir çalışma sonucu yüzde 70'i Bakanlık, yüzde 30'u da MUSKİ tarafından karşılanmış bu yatırımın önemine dikkati çeken Bakan Ersoy, “Geçen haftalarda 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nda bir değişikliğe gittik. Bu değişiklik ile Kültür ve Turizm Bakanlığına özellikle turizm bölgelerinde altyapı ve arıtma yatırımları yapma yetkisi verildi. Çünkü Türkiye'yi 2023 hedeflerine hızlı bir şekilde hazırlamamız lazım. Büyükşehir belediyelerimizin ve turizm bölgesindeki belediyelerimizin yetersiz kaldığı noktalarda, imkânlarımız ölçüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak devreye girerek bu altyapı yatırımlarına katkıda bulunacağız." dedi.

Ölüdeniz'deki yatırımın 2003 yılında yapıldığını, 2008 yılında revize edildiğini, son haliyle 2040 yılına kadar rahat bir şekilde taşınabilecek hale geldiğini sözlerine ekleyen Bakan Ersoy, Ölüdeniz'deki bu arıtma tesisinin kademeli bir şekilde yapıldığını dile getirdi.

Arıtma tesisinin 12 bin metreküp kapasiteye sahip olmakla birlikte 3 bin metreküplük kademeler halinde yapılabildiğini belirten Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İhtiyaca göre kademeler açılıyor, ihtiyaca göre kademeler kapatılıyor. Bu işletme verimliği de sağlıyor. Özellikle son çıkış filtresinde ultraviyole sistemi yapıldı. Bu sistemin avantajı; atık suyun iyi bir şekilde filtre edilmesi sayesinde yeşil alanlar bu suyla sulanabiliyor. Bu sayede atık sudan kurtulmuş oluyorsunuz. Hem de suyun kısıtlı olduğu bölgelerde çok iyi bir avantaj sağlamış oluyorsunuz."

“Fethiye ile Sınırlı Kalmayacağız”

Bütün sahil kentlerini turizm açısından değerlendireceklerini ifade eden Bakan Ersoy, bu yenilikçi altyapı sisteminin Fethiye ile sınırlı kalmayacağın söyledi.

Antalya Belediyesi ile görüşmelere başladıklarını söyleyen Ersoy, "Belek arıtmasında da bir devir alacağız. Oradaki yatırımları hızlı bir şekilde Bakanlık olarak tamamlayacağız. Bütçemiz el verdiği ölçüde, bütün ihtiyaç duyulan noktalarda Bakanlık müdahale edecek." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuşmaların ardından Muğla Valisi Esengül Civelek ve protokol üyeleriyle birlikte açılışını yaptığı tesiste incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. 

(14.06.2019)

  • 2.jpg
  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 1.jpg